19 maja 2024

Neymar – 5 rzeczy, których o nim nie wiedziałeś

3 min czytania
Piłkarz na boisku. Najsłynniejszy piłkarz Neymar

Neymar to jeden z najsłynniejszych piłkarzy świata. Brazylijczyk wywołuje jednak wśród kibiców mieszane uczucia. Część docenia go za sportową klasę oraz efektowne zagrania – skrzydłowy nie obawia się dryblingów i sztuczek technicznych, czasami wręcz ośmieszających rywali. Inni krytykują go za zbytnią skłonność do symulowania fauli i przewracania się na murawę nawet przy niewielkim kontakcie z rywalem. I chociaż Neymar często trafia na medialne czołówki, niektóre szczegóły jego życia i kariery nie są zbyt znane. Korki Nike, numer 10 na koszulce – co jeszcze warto wiedzieć o tym słynnym piłkarzu? Przygotowaliśmy 5 ciekawostek o Neymarze, o których zapewne dotąd nie słyszałeś.

Zawód: przyjaciel Neymara

Neymar mieszka w domu z kilkoma przyjaciółmi, zwanymi “toiss”. To ludzie, z którymi brazylijska gwiazda ma szczególnie bliski kontakt. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że “toiss” pobierają za swoje usługi wynagrodzenie. Według doniesień hiszpańskich i francuskich mediów, każdy z kilku przyjaciół Neymara otrzymuje miesięcznie kilka tysięcy euro. Ich pensjami zarządza ojciec piłkarza, pieniądze dostarcza jednak Paris Saint-Germain, czyli klub zatrudniający Brazylijczyka. Zadaniem “toiss” jest dbanie o dobry humor Neymara. Organizują jego życie i imprezy, zajmują się mediami społecznościowymi, wyjeżdżają z nim nawet na zgrupowania PSG.

Kościół zielonoświątkowy

Neymar czasami wspomina przed kamerami o Bogu, po zdobyciu przez Brazylię złotego medalu igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro paradował z opaską z napisem “100% Jesus”. Piłkarz należy do Kościoła zielonoświątkowego, czyli jednego z ewangelickich nurtów chrześcijaństwa. Neymar płaci na rzecz wspólnoty dziesięcinę ze swoich dochodów. Wyznawcą tego samego Kościoła jest Kaka, inny znany brazylijski piłkarz, który niedawno zakończył karierę.

Neymar podczas meczu Brazylii z Urugwajem
Neymar podczas meczu Brazylii z Urugwajem.
Źródło: https://sport.interia.pl/pilka-nozna/news-brazylia-urugwaj-1-0-w-meczu-towarzyskim-gol-neymara-z-karne,nId,2678139

Petycja w sprawie Neymara

Neymar zadebiutował na mistrzostwach świata w 2014 roku, ale niewiele brakowało, by pojechał na mundial już cztery lata wcześniej. Po dobrym występie na mistrzostwach świata do lat 17 w 2009 roku emerytowane gwiazdy brazylijskiego futbolu namawiały Dungę, selekcjonera dorosłej kadry, by powołał piłkarza na MŚ 2010. Taką opinię wyrazili między innymi Pele i Romario, przygotowana została nawet specjalna petycja w tej sprawie, którą podpisały tysiące kibiców. Dunga umieścił jednak wschodzącą gwiazdę brazylijskiej piłki tylko na liście rezerwowej – Neymar zadebiutował w kadrze dopiero po mundialu, już u nowego selekcjonera Mario Menezesa. O początkach kariery Neymara pisaliśmy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/pierwszy-klub-ronaldo-gdzie-zaczynaly-pilkarskie-gwiazdy/.

Sławna siostra

Piłkarz nie jest jedyną osobą ze swojej rodziny, o której często informują brazylijskie media. Na instagramie króluje bowiem również jego siostra Rafaella Beckran. Jest modelką i influencerką, jej konto obserwuje 5,6 miliona ludzi. Z bratem łączą ją bliskie relacje. Dowodem na to mają być tatuaże – Neymar wytatuował sobie twarz siostry na ramieniu, a Rafaella oczy brata na ręce.

Pele z dedykacją

Co łączy Neymara z Pele? Kibice reprezentacji Brazylii z pewnością chcieliby, by skrzydłowy poprowadził drużynę do takich sukcesów, jak jego legendarny poprzednik, który trzy razy wywalczył z nią tytuł mistrza świata. Tyle że na razie Brazylia z Neymarem w składzie nie dotarła nawet do finału mundialu. Piłkarz zadedykował jednak Pelemu pierwszą bramkę, jaką zdobył w barwach Santosu – klubu, w którym przed laty występował właśnie najwybitniejszy brazylijski futbolista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *