18 maja 2024

Wisła Kraków – najskuteczniejsi strzelcy w historii klubu

3 min czytania
Strzał do bramki, Wisła Kraków

Wisła Kraków jest jednym z klubów piłkarskiej Ekstraklasy, który miał szczęście do wybitnych strzelców. Choć listę najskuteczniejszych piłkarzy w historii ligi otwiera Ernest Pohl, który grał w Legii Warszawa oraz Górniku Zabrze, to za jego plecami znajdziemy kilku zawodników “Białej Gwiazdy”. Którzy z nich zdobyli dla klubu najwięcej bramek?

Kazimierz Kmiecik – 153 gole dla Wisły

Najskuteczniejszym ligowym strzelcem Wisły od niemal 40 lat pozostaje Kazimierz Kmiecik. Napastnik, który opuścił szeregi krakowskiej drużyny w 1982 roku, zdobył dla niej w lidze 153 bramki. Potrzebował do tego 304 spotkań, wpisywał się więc na listę strzelców w co drugim meczu. Na liście najlepszych strzelców ligi zajmuje siódme miejsce. Po odejściu z Wisły grał jeszcze w Belgii, Grecji i Niemczech. Co ciekawe, zawodnik, który przeszedł do historii “Białej Gwiazdy”, trafił do niej z drużyny największego rywala, czyli Cracovii. Po zakończeniu kariery Kmiecik wrócił do Wisły, do dziś znajduje się w jej sztabie szkoleniowym.

Paweł Brożek – 144 gole dla Wisły

Najskuteczniejszy z wciąż grających piłkarzy Wisły. Od lat goni Kmiecika na liście strzelców, ale zbliża się do końca kariery i trudno będzie mu wyrównać wynik trenera. Oprócz 144 bramek dla Wisły zanotował pięć trafień dla GKS-u Katowice, gdzie występował na zasadzie wypożyczenia. Paweł Brożek pewnie miałby na koncie jeszcze więcej ligowych goli, ale w latach 2011-2013 występował za granicą. Boisk w Turcji, Szkocji i Hiszpanii jednak nie podbił i wrócił do Wisły. To najbardziej utytułowany zawodnik w historii klubu.

Paweł Brożek piłkarz Wisła Kraków
Paweł Brożek i Arkadiusz Głowacki. Zakończenie kariery Pawła Brożka.
Źródło: https://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/pko-ekstraklasa/wisla-krakow/pawel-brozek-zapamieta-mecz-z-lechem-poznan-do-konca-zycia/mvf5l00

Henryk Reyman – 128 goli dla Wisły

Słowo “legenda” w przypadku piłkarzy bywa nadużywane, ale do Henryka Reymana pasuje idealnie. Do dziś należy do niego rekord goli strzelonych w jednym sezonie Ekstraklasy – w 1927 roku zanotował aż 37 trafień. Przez całą karierę piłkarską grał w Wiśle, dla której zdobył w lidze 128 bramek. Grę w piłkę nożną łączył ze służbą w wojsku. W czasie I wojny światowej walczył w armii austriackiej, potem w polskim wojsku, między innymi w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jako trener prowadził reprezentację Polski, został też honorowym prezesem Wisły. Zobacz także rekordzistów Legii Warszawa, o których wspominamy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/cztery-dni-wolnego-dla-pilkarzy-legii.

Tomasz Frankowski – 115 goli dla Wisły

Na liście najskuteczniejszych strzelców “Białej Gwiazdy” ze 115 bramkami zajmuje czwarte miejsce. Gdy jednak doliczy się do tego dorobku 52 trafienia dla Jagiellonii Białystok, okaże się, że w klasyfikacji wszechczasów Ekstraklasy jest najwyżej ze wszystkich przywołanych dotąd postaci. 167 goli daje mu czwarte miejsce, zaledwie o jedno trafienie za trzecim w zestawieniu Gerardem Cieślikiem. W Wiśle grał w latach 1998-2005, świętował z nią pięć tytułów mistrza Polski. Był tak skuteczny, że kibice nadali mu przydomek “Franek, łowca bramek”.

Maciej Żurawski – 102 gole dla Wisły

Maciej Żurawski do 102 bramek dla Wisły dołożył jeszcze 19 trafień dla Lecha Poznań, co sytuuje go na 14. miejscu wśród najlepszych strzelców ligi. W Wiśle występował w latach 1999-2005, do Krakowa wrócił jeszcze na sezon pod koniec kariery, w 2010 roku. Oprócz seryjnego trafiania do siatki w lidze zapisał się w historii klubu jako jego najlepszy strzelec w europejskich pucharach. Zdobył w nich dla “Białej Gwiazdy” kolejne 23 bramki – między innymi w meczach z Interem Mediolan, Schalke 04 Gelsenkirchen czy Lazio Rzym. Był kapitanem reprezentacji Polski, po zakończeniu kariery przez pewien czas pracował jako skaut Wisły. Oprócz niego 102 bramki dla “Białej Gwiazdy” zdobył też grający dla niej w latach 30. i 40. Artur Woźniak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *