13 czerwca 2024

Najważniejsze rekordy Roberta Lewandowskiego

3 min czytania
Piłka nożna. Robert Lewandowski i jego rekordy

Robert Lewandowski zamierza grać jeszcze przez kilka lat, ale już stał się jednym z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. Świadczy o tym nie tylko wybór napastnika Bayernu Monachium do jedenastki stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej, ale również liczne rekordy, które niemal co tydzień ustanawia ten piłkarz. Przypominamy najważniejsze wyczyny Lewandowskiego, które zapisały się w historii polskiej i europejskiej piłki.

Rekordy w reprezentacji Polski

Przez lata ranking zatytułowany “najlepsi strzelcy reprezentacji Polski” otwierał Włodzimierz Lubański. Legenda Górnika Zabrze zdobyła dla “biało-czerwonych” 48 bramek i przewodziła w tym zestawieniu od 1980 roku. 37 lat później jego wyczyn poprawił Lewandowski. W rozgrywanym 5 października 2017 roku spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z Armenią trzykrotnie pokonał bramkarza rywali, co sprawiło, że osiągnął granicę 50 bramek. Obecnie rekord Lewandowskiego to 61 trafień dla kadry, ale kapitan reprezentacji nie powiedział jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa.

Piłkarz Bayernu jest także zawodnikiem, który ma na koncie najwięcej oficjalnych występów w koszulce “biało-czerwonych”. Tutaj rekord z okrągłą setką meczów długo dzierżył Grzegorz Lato. W XXI wieku wyprzedziło go kilku piłkarzy, a obecnie klasyfikacji przewodzi Lewandowski. Zanotował dotąd 112 występów, o cztery więcej niż Jakub Błaszczykowski, inny wciąż aktywny reprezentant kraju. O innych polskich piłkarzach za granicą piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/nie-tylko-robert-lewandowski-bundesliga-i-najlepsi-polacy-w-niemczech/.

Robert Lewandowski w reprezentacji Polski
Robert Lewandowski w reprezentacji Polski.
Źródło: https://www.pzpn.pl/reprezentacje/reprezentacja-a/aktualnosci/2020-12-17/robert-lewandowski-najlepszym-pilkarzem-na-swiecie

Lewandowski jest również pierwszym piłkarzem, który zdobywał dla kadry gole w siedmiu meczach z rzędu – tego wyczynu dokonał pomiędzy czerwcem 2016 a czerwcem 2017 roku. Na jego koncie jest również najwięcej – sześć – hat-tricków w biało-czerwonej koszulce. Jeden z nich, w meczu z Gruzją, ustrzelił w cztery minuty, co jest oczywiście najszybszym hat-trickiem w historii polskiej kadry.

Rekordy w rozgrywkach klubowych

Lewandowski regularnie zapisuje się także w kronikach futbolu klubowego, zwłaszcza w Niemczech – inni Polacy w Bundeslidze mogą tylko pomarzyć o jego osiągnięciach. Z 17 trofeami został już najbardziej utytułowanym polskim piłkarzem w rozgrywkach klubowych. Rozgłos na całym świecie przyniósł mu zwłaszcza występ w meczu z Wolfsburgiem z jesieni 2015 roku, gdy w dziewięć minut trafił do siatki aż pięć razy. W wyczyn piłkarza nie mógł uwierzyć nawet ówczesny trener Bayernu Josep Guardiola, a Lewandowski w ten sposób ustanowił kilka rekordów. Zanotował między innymi najszybszy hat-trick w historii Bundesligi i został pierwszym piłkarzem w tych rozgrywkach, który strzelił pięć goli po wejściu na boisko z ławki rezerwowych.

Strzeleckie wyczyny Lewandowskiego w Bundeslidze sprawiły, że stał się także najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii ligi. 227 bramek daje mu trzecie miejsce w klasyfikacji wszechczasów tych rozgrywek – lepsi są tylko Gerd Muller i Klaus Fischer. Polak cztery razy sięgał też po koronę króla strzelców niemieckiej ekstraklasy, został także pierwszym zawodnikiem, który zdobywał bramki w premierowych 11 kolejkach sezonu.

Jakie jeszcze rekordy pobił Lewandowski? Jest najlepszym strzelcem w historii Superpucharu Niemiec, a także jedynym piłkarzem, który zdobył cztery bramki w półfinale Ligi Mistrzów. Dokonał tego w kwietniu 2013 roku, wbijając cztery gole samemu Realowi Madryt. Lewandowski jest także najskuteczniejszym Polakiem w historii europejskich pucharów – to klasyfikacja sumująca Ligę Mistrzów, Ligę Europy i dawny Puchar UEFA. W 2019 roku napastnik Bayernu został zresztą najskuteczniejszym piłkarzem świata: strzelił 54 gole.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *