3 czerwca 2023

Najlepsi trenerzy Lecha Poznań w XXI wieku

3 min czytania
Rzut rożny. Piłka nożna, Lech Poznań i trenerzy XXI wieku

Dwa tytuły mistrza Polski i dwa krajowe puchary, do tego jeszcze pięć miejsc na ligowym podium i kilka pamiętnych spotkań w europejskich pucharach. XXI wiek to całkiem udany okres dla Lecha Poznań, mimo że klub wchodził w to stulecie grając na zapleczu Ekstraklasy. Którzy trenerzy w ostatnich 20 latach poprowadzili drużynę z Wielkopolski do największych sukcesów?

Jacek Zieliński – pierwsze mistrzostwo

To trener piłki nożnej urodzony w Tarnobrzegu dał Lechowi wyczekiwany przez 17 lat szósty tytuł mistrza kraju. Zieliński osiągnął ten sukces już w pierwszym sezonie pracy z drużyną – w rozgrywkach 2009/2010. To w tamtym sezonie na dobre rozbłysła w Poznaniu gwiazda Roberta Lewandowskiego, który z 18 trafieniami został królem strzelców Ekstraklasy. Po sezonie utalentowany napastnik przeniósł się do Bundesligi, a drużyna Zielińskiego radziła sobie nieco gorzej. Lech odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów i nie najlepiej rozpoczął ligę. Szkoleniowiec został zwolniony na początku listopada 2010 roku, zaledwie kilka miesięcy po zdobyciu mistrzostwa.

Franciszek Smuda – niezapomniana przygoda w pucharach

W latach 2006-2009 przepracował w Poznaniu trzy pełne sezony – taka sztuka w XXI wieku nie udała się żadnemu innemu szkoleniowcowi. Pod jego wodzą Lech piął się w ligowej tabeli, ostatni sezon ze Smudą na ławce zakończył z brązowym medalem Ekstraklasy i Pucharem Polski. Do tego w sezonie 2008/2009 świetnie radził sobie na europejskich murawach. Puchar UEFA przeszedł właśnie reformę, a Lech jako pierwszy polski zespół potrafił wywalczyć awans z grupy – odpadł dopiero po zaciętym dwumeczu z włoskim Udinese. Po zakończeniu sezonu trener nie porozumiał się jednak z władzami klubu w sprawie przedłużenia umowy. Po kilku miesiącach został selekcjonerem reprezentacji Polski. O największych selekcjonerach reprezentacji Polski pisaliśmy w artykule: https://www.wspieramyklub.pl/selekcjonerzy-reprezentacji-polski-w-pilce-noznej-ktorzy-zapisali-sie-w-historii/.

Trener polskiego klubu Lech Poznań na boisku. Franciszek Smuda
Franciszek Smuda jako trener klubu Lech Poznań.
Źródło: https://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/pko-ekstraklasa/lech-poznan/smuda-po-poznansku/he8khe2

Maciej Skorża – tytuł i szybki zjazd

Drugi z trenerów, który może pochwalić się tytułem mistrza Polski zdobytym z Lechem w ostatnich latach. Trenerem poznaniaków był przez 11 miesięcy, ale już po kilku cieszył się ze złotego medalu Ekstraklasy. Drużyna pod jego wodzą świetnie spisała się w rundzie finałowej i o punkt wyprzedziła Legię Warszawa. Później nie udało jej się jednak awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów, fatalnie spisywała się też po powrocie na ligowe boiska. Po porażce 2:5 z Cracovią włodarze Lecha powiedzieli “dość!” i w październiku 2015 roku zwolnili Skorżę. Nie pomogło nawet to, że zespół zakwalifikował się do fazy grupowej Ligi Europy.

Czesław Michniewicz – powrót do czołówki

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21 położył podwaliny pod drużynę Lecha, która stała się znaczącą siłą w Ekstraklasie. W 2004 roku poznaniacy pod jego wodzą zdobyli pierwsze trofea w XXI wieku – Puchar i Superpuchar Polski. Z klubem pożegnał się dopiero po niemal trzech latach, w połowie 2006 roku, zostawiając Lecha na szóstym miejscu w ligowej tabeli. W kolejnych sezonach Michniewicz zwiedził niemal całą Polskę, pracując w kilku klubach Ekstraklasy, między innymi w Zagłębiu Lubin, Jagiellonii Białystok i Pogoni Szczecin. Polski Związek Piłki Nożnej zatrudnił go w 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *