Rozcięte getry i plastry na nos. Pomysłowe triki piłkarzy
3 min readPiłkarze i trenerzy zwracają uwagę na najmniejsze detale. By zaskoczyć przeciwnika, stosują różnego rodzaju triki. Piłka nożna rozwinęła się tak bardzo, że każdy szuka dla siebie choćby minimalnej przewagi. Czasami zawodnikom przychodzą jednak do głowy wyjątkowo oryginalne pomysły, które w rzeczywistości działają głównie na ich psychikę. Plastry na nos? Dziurawe getry? Prezentujemy najciekawsze koncepty futbolistów na zyskanie przewagi i zaskoczenie rywala.
Triki z piłką? Tylko w dziurawych getrach
Jednym z elementów ubioru, przy którym piłkarze najczęściej manipulują, są getry piłkarskie. Teoretycznie wszyscy piłkarze drużyny – z wyjątkiem bramkarza – muszą mieć dokładnie takie same stroje piłkarskie. W drużynach z czołówki dbają o nie osoby z angielska zwane “kitmanami”, które przygotowują komplet dla każdego zawodnika. I chociaż każdy detal ubioru powinien być dopracowany, kibice na największych stadionach świata kilkukrotnie przecierali już oczy ze zdumienia, widząc zawodników ganiających za piłką… w dziurawych getrach.
Najszerszym echem taka sytuacja odbiła się w przypadku dwóch piłkarzy z Wysp Brytyjskich – Walijczyka Garetha Bale’a i Anglika Danny’ego Rose’a. Pierwszy występował w podziurawionych getrach w lidze hiszpańskiej, drugi – w półfinale mistrzostw świata. Czy miało im to pomóc strzelać na bramkę albo wykonywać triki z piłką? Okazało się, że w przypadku Bale’a chodziło przede wszystkim o kwestie psychologiczne. Skrzydłowy Realu Madryt miał bowiem sporo problemów z łydką, a dzięki dziurom w skarpecie czuł mniejszy nacisk na mięśnie. Rose miał się z kolei zdecydować na podobny zabieg z powodu zbyt ciasnych getrów. Znalazł naśladowców w polskiej lidze, gdzie w podobnej kreacji paradował Hubert Matynia z Pogoni Szczecin.
Skarpetki, ochraniacze i inne triki – piłka nożna dla pomysłowych
Niektórzy zawodnicy modyfikują getry w jeszcze inny sposób. Popularnym rozwiązaniem stało się odcinanie dołu skarpety i zakładanie na łydkę jedynie “rękawa”, bez części przewidzianej na stopę. Zamiast tego piłkarze zakładają specjalne, antypoślizgowe skarpetki, które mają zapewnić im większy komfort gry.
Według przepisów, pod getrami powinny znajdować się ochraniacze na piszczele. Wydawałoby się, że zawodnikom powinno zależeć na jak największej ochronie swoich kości, ale nie wszyscy wychodzą z takiego założenia. Zawodnicy szukają ochraniaczy z jak najlżejszych materiałów, by nie obciążały ich w czasie gry. Jakub Kosecki, pięciokrotny reprezentant Polski, poszedł o krok dalej. W jednym z wywiadów przyznał, że gra w ochraniaczach krępuje jego ruchy, więc zamiast nich wkłada pod getry… kartkę papieru. To oczywiście nie nowatorski sposób ochrony nogi, a pomysł na ominięcie sędziowskich kontroli. Imitacja pozwala mu wejść na boisko, na które arbiter nie powinien go wpuścić bez regulaminowej ochrony goleni.
Plastry na nos i mięśnie
Swego czasu na piłkarskich boiskach – ale nie tylko, bo używali ich też biegacze czy chodziarze – furorę robiły plastry na nos. Miały dodatkowo rozchylać skrzydełka nosa i ułatwiać oddychanie. I choć nie słychać było o żadnych naukowych dowodach na działanie tej metody, na początku swojej kariery nos oklejał na przykład Neymar. Więcej ciekawostek o Neymarze znajdziesz w artykule https://wspieramyklub.pl/camilo-zuniga-napisal-list-do-neymara.
Kilka lat później na boiskach zaczęli się pojawiać piłkarze z kolorowymi taśmami na nogach. Takie triki – piłka nożna nie jest tu wyjątkiem – stosują także sportowcy startujący na innych arenach. Naklejanie na ciało kolorowych pasków jest nazywane kinesiotapingiem. Piłkarze oklejają nogi w nadziei, że w ten sposób dodatkowo zabezpieczą mięśnie i zmniejszą ból. Według niektórych bawełniane plastry wspomagają układ limfatyczny, delikatnie unosząc skórę, dzięki czemu między nią a mięśniami jest więcej przestrzeni. Również i w tym przypadku trik piłkarzy ma większy wpływ na ich psychikę niż rzeczywistą pomoc kończynom. Ale że dobre samopoczucie i pewność siebie pozytywnie wpływają na formę, z czasem pewnie pojawią się kolejne podobne pomysły.
Wiele ciekawostek wiąże się też z koszulkami piłkarzy. Poznasz je, czytając nasz kolejny artykuł: Pseudonim, nazwisko, a może imię? Wszystko, co trzeba wiedzieć o nadrukach na strojach piłkarskich