3 marca 2024

Złota Piłka. Ronaldo, Messi i inni zdobywcy

3 min czytania
złota piłka Ronaldo

Złota Piłka to najbardziej prestiżowa indywidualna nagroda przyznawana futbolistom. Co roku plebiscyt jest szeroko komentowany, a samo trofeum doceniają piłkarze, trenerzy i kibice. Czym zatem jest Złota Piłka? Kiedy się ją przyznaje? Kto triumfował najczęściej? Poznaj najważniejsze fakty związane z wyborami najlepszego piłkarza świata.

Złota Piłka 2019 – historia nagrody

Złotą Piłkę po raz pierwszy przyznano w 1956 roku. Pomysł organizacji plebiscytu narodził się w redakcji francuskiego pisma “France Football”. To jego dziennikarze wybierali pierwszych zwycięzców – piłkarzy, którzy najlepiej zaprezentowali się w mijającym roku kalendarzowym. Pierwszym został Anglik Stanley Matthews. Do 1995 roku plebiscyt obejmował tylko Europejczyków. Potem grono piłkarzy zostało powiększone do wszystkich zawodników występujących w klubach ze Starego Kontynentu, obecnie nagrodę mogą zdobyć piłkarze z całego świata.

Przez kilka lat plebiscyt Złotej Piłki był połączony z wyborami Piłkarza Roku FIFA. Wówczas oprócz dziennikarzy wpływ na przyznanie nagrody mieli kapitanowie i selekcjonerzy reprezentacji z całego świata. Od 2016 roku “France Football” ponownie organizuje plebiscyt samodzielnie, a triumfator jest wybierany jedynie głosami dziennikarzy. W 2018 roku po raz pierwszy przyznano kobiecą Złotą Piłkę – zdobyła ją Norweżka Ada Hegerberg.

Złota Piłka – Ronaldo i Messi dominatorami

Z powodu ograniczeń plebiscytu regulaminowej Złotej Piłki w trakcie piłkarskiej kariery nie otrzymali między innymi Pele czy Diego Maradona. Obaj zostali jednak później uhonorowani dodatkowymi nagrodami. Komu najwięcej razy przypadła Złota Piłka? Ronaldo i Messi to rekordziści, którzy unosili ją aż pięciokrotnie. Portugalczyk sięgał po trofeum najpierw jako piłkarz Manchesteru United, a potem Realu Madryt. Z kolei Argentyńczyk jako jedyny zdobył aż cztery nagrody z rzędu – zdominował plebiscyt w latach 2009-2012. Przed Ronaldo i Messim, gwiazdami XXI wieku, największymi bohaterami Złotej Piłki byli dwaj Holendrzy – Johan Cruijff i Marco van Basten – oraz Francuz Michel Platini. Cała trójka sięgnęła po nagrodę po trzy razy.

Nie tylko Messi. Przeczytaj o pozostałych największych gwiazdach argentyńskiego futbolu w kolejnym naszym artykule: https://www.wspieramyklub.pl/maradona-wciaz-w-formie-czemu-niby-nie-moge-byc-znow-trenerem-kadry.

Holendrzy, Portugalczycy i Niemcy na czele

Jak wyglądałaby klasyfikacja generalna Złotej Piłki, gdyby wziąć pod uwagę narodowości jej zwycięzców? Najwięcej nagród otrzymali Holendrzy, Portugalczycy i Niemcy – przedstawiciele tych nacji triumfowali po siedem razy. Z Niemiec i Włoch wywodzi się z kolei największa liczba zawodników uhonorowanych Złotą Piłką – po pięciu. Co ciekawe, każdy z Włochów triumfował tylko raz i nie potrafił powtórzyć tego osiągnięcia. Ostatnim zwycięzcą z tego kraju był w 2006 roku Fabio Cannavaro. Niemiecki futbol czeka na Złotą Piłkę jeszcze dłużej, bo od nagrody dla Matthiasa Sammera z 1996 roku.

O Złotą Piłkę najłatwiej mają piłkarze występujący w Realu Madryt i FC Barcelona. Zawodnicy hiszpańskich gigantów mają na koncie po 11 nagród – w drużynie ze stolicy grało siedmiu triumfatorów, a w Katalonii sześciu. Najczęściej plebiscyt wygrywali piłkarz ofensywni. Jedyny bramkarz ze Złotą Piłką to Lew Jaszyn, uhonorowany nią w 1963 roku.

Złota Piłka – kiedy odbędzie się gala 2019?

Wiele wskazuje na to, że – przynajmniej przez pewien czas – nikt nie będzie w stanie powtórzyć wyczynu radzieckiego bramkarza. Złota Piłka 2019 to bowiem nieco inna gala niż poprzednie. Jej elementem jest przyznanie nagrody imienia Jaszyna dla najlepszego bramkarza świata. Nominacje do Złotej Piłki 2019 oraz do nagrody Jaszyna ogłoszono 21 października – powalczy o nie odpowiednio 30 i 10 zawodników. Trofea zostaną wręczone 2 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *