18 maja 2024

Najlepsi strzelcy Polski. Lewandowski, Lubański i bohaterowie reprezentacji

3 min czytania
gole reprezentacja Polski

Reprezentacja Polski zdobyła już w meczach międzypaństwowych niemal 1300 bramek. Na liście piłkarzy, którzy trafili do siatki, widnieje mnóstwo nazwisk. Najlepsi strzelcy Polski to jednak panowie z nazwiskami na literę “L” – Robert Lewandowski, Włodzimierz Lubański i Grzegorz Lato. Jak zapracowali na swój dorobek? Którzy piłkarze z obecnej kadry gonią Lewandowskiego i dawne legendy? Przedstawiamy tych biało-czerwonych, którzy wiedzieli, jak strzelać gole. Reprezentacja Polski miała z nich wiele pożytku.

Gole – reprezentacja Polski i jej rekordziści

Lewandowski śrubuje rekord

Listę najskuteczniejszych strzelców w historii kadry otwiera jej obecny kapitan. Hat-trick z października 2019 roku, którym popisał się w meczu z Łotwą, sprawił, że Lewandowski dobił już do granicy 60 bramek w kadrze. Napastnik Bayernu Monachium już jakiś czas temu wyprzedził legendy z lat 70. i śrubuje rekord bramkowy w biało-czerwonej koszulce. Strzelanie w kadrze rozpoczął już w debiucie we wrześniu 2008 roku, gdy w Serravalle pokonał bramkarza reprezentacji San Marino. Lewandowski jest też coraz wyżej na liście obejmującej wszystkich najskuteczniejszych strzelców w meczach reprezentacyjnych.

Lubański i Lato

Piłkarz Bayernu poprawił rezultat Lubańskiego, który przewodził klasyfikacji od 1980 roku. Były napastnik między innymi Górnika Zabrze i KSC Lokeren zdobył dla kadry 48 bramek w 75 meczach – pierwszą już w debiucie, w wieku zaledwie 16 lat. Przez wiele sezonów występował w kadrze wspólnie z Grzegorzem Latą. Król strzelców mundialu 7 ze swoich 45 goli strzelił na mistrzostwach świata w 1974 roku, na dwóch kolejnych mundialach dołożył jeszcze trzy. Późniejszy prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej zanotował łącznie aż 100 oficjalnych meczów w biało-czerwonej koszulce, co przez długi czas czyniło go rekordzistą reprezentacji Polski.

Pomocnik tuż za podium

Lewandowski, Lubański i Lato to napastnicy – piłkarze z tych pozycji czyhają na gole. Reprezentacja Polski może jednak pochwalić się również niezwykle skutecznym pomocnikiem. Czwarte miejsce na liście najlepszych strzelców zajmuje bowiem Kazimierz Deyna. Nieżyjący już rozgrywający zdobył dla kadry aż 41 bramek – został między innymi królem strzelców igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Czołową piątkę z 39 trafieniami zamyka Ernest Pohl. Barierę 30 bramek w kadrze przekroczył dotąd jeszcze tylko Andrzej Szarmach. Strzeleniem co najmniej 10 goli dla reprezentacji Polski może się z kolei pochwalić łącznie 36 zawodników. Zobacz także najskuteczniejszych strzelców Wisły Kraków w artykule https://www.wspieramyklub.pl/wisla-krakow-gora-w-szlzgierze.

Najlepsi strzelcy Polski z obecnej kadry

Najlepszym strzelcem wśród zawodników, którzy nadal profesjonalnie grają w piłkę, jest oczywiście Lewandowski. Kilku jego kolegów z obecnej kadry również może jednak pochwalić się niezłym wynikiem. 21 bramek i miejsce w dziesiątce najskuteczniejszych piłkarzy w historii reprezentacji to dorobek skrzydłowego Jakuba Błaszczykowskiego. 13 goli dla kadry strzelił inny skrzydłowy Kamil Grosicki, który pozostaje podstawowym zawodnikiem polskiej drużyny. O jedno trafienie więcej ma napastnik Arkadiusz Milik.


Może zainteresują Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *