13 czerwca 2024

Piłka z Ligi Mistrzów. Jakimi piłkami grają najlepsi piłkarze?

3 min czytania
piłka liga mistrzów 2020

Najważniejsze rozgrywki piłkarskie na świecie mają własne gwiazdy, puchary i słynne stadiony, ale wyróżniają się również charakterystycznymi futbolówkami. Piłka z Ligi Mistrzów, angielskiej Premier League czy mistrzostw świata – to coraz bardziej dopracowane modele. Zwykle podobają się piłkarzom ofensywnym, ale bywają przeklinane przez bramkarzy, którym potrafią płatać figle. Jakie piłki są używane w najważniejszych rozgrywkach piłkarskich świata?

Piłka – liga hiszpańska i czołowe rozgrywki

Jedną z najchętniej oglądanych piłkarskich lig świata jest La Liga, czyli rozgrywki najwyższego szczebla w Hiszpanii. Od sezonu 2019/2020 zmieniła się tam piłka. Liga hiszpańska, po 20 sezonach współpracy z Nike, postawiła na futbolówki produkowane przez Pumę. Obecnie piłkarze Realu Madryt, FC Barcelona czy Sevilli na co dzień kopią białą piłką z zielonymi elementami.

Nike dostarcza jednak futbolówki do dwóch innych czołowych lig. Oficjalna piłka meczowa angielskiej Premier League jest oparta na modelu Merlin, wyróżniają ją różowe elementy na powłoce. Inną kolorystykę ma oficjalna piłka Serie A, choć jej podstawą również jest wspomniany produkt Nike. Na piłce dla włoskich rozgrywek znajdziemy sporo czarnego, ale także żółty i pomarańczowy.

Oficjalna piłka Bundesligi na sezon 2019/2020 to z kolei marka Derbystar. Futbolówka, którą trenują Robert Lewandowski, Marco Reus i inni piłkarze ligi niemieckiej nawiązuje kolorystyką do klasycznej biało-czarnej piłki “biedronki”, choć są na niej również niebieskie paski. Dostawcą piłki dla francuskiej Ligue 1 jest natomiast Uhlsport, producent piłki Elysia.

Piłka – Liga Mistrzów 2020 i inne wielkie turnieje

Piłka z Ligi Mistrzów nieodmiennie kojarzy się natomiast z Adidasem. Niemiecka firma od lat współpracuje z UEFA, czyli europejską federacją, która jest organizatorem rozgrywek. Piłka “Liga Mistrzów 2020” to połączenie mnóstwa kolorów z tradycyjnymi gwiazdami, nawiązującymi do logo rozgrywek. Adidas co roku przygotowuje również specjalną piłkę na mecze finałowe. Co ciekawe, piłka z Ligi Mistrzów kobiet to już dzieło firmy Nike.

Oficjalna piłka Euro 2020 – Uniforia

Adidas jest również producentem oficjalnych piłek na mistrzostwa świata. Najlepsi zawodnicy globu zdobywają nimi bramki od 1970 roku. Pierwszym modelem był biało-czarny Telstar, który na lata wyznaczył standardy produkcji futbolówek. Od 1978 roku królowała piłka Tango, do której wyglądu futbolówki Adidasa nawiązywały przez kolejnych 20 lat. W XXI wieku w mundialowych piłkach pojawiło się nieco więcej koloru – tak prezentowały się między innymi Jabulani z 2010 roku czy Brazuca wypuszczona na rynek na MŚ w Brazylii w 2014 r. Po czterech latach firma wróciła jednak do klasyki, przygotowując czarno-biały Telstar 18.

Przez lata Adidas nie przygotowywał piłek dedykowanych mistrzostwom Europy – zawodnicy kopali futbolówkami z mundialowych kolekcji. W ostatnich latach to się jednak zmieniło, a jedną z najsłynniejszych piłek była srebrno-czarna Roteiro. Używana w czasie turnieju w Portugalii w 2004 roku była pierwszą futbolówką wykonaną bez użycia szwów. Piłka na ME we Francji w 2016 roku została z kolei nazwana “Beau Jeu”, co oznacza “piękną grę”. Nawiązywała kolorystyką do francuskiej flagi. Na kolejny turniej Adidas znów szykuje coś specjalnego – oficjalna piłka Euro 2020 to Uniforia. Jej wzór graficzny na białym tle nawiązuje do mostów, które mają łączyć europejskie kraje ponad granicami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *