19 maja 2024

Najgorętsze derby piłkarskie na świecie

3 min czytania
real barcelona mecze

Derby piłkarskie – to hasło rozpala kibiców na całym świecie. Celtic – Rangers, Wisła – Cracovia, Real – Barcelona… Mecze drużyn z tego samego miasta lub regionu są zwykle pełne podtekstów, zaangażowania i wyjątkowej atmosfery. Przyciągają kamery i uwagę fanów, ale często także niezdrowe emocje. Płonące trybuny, mecze w czasie wojny – na które derby piłkarskie szczególnie warto zwrócić uwagę?

Derby piłkarskie – ogień na boisku i trybunach

Wyjątkową oprawę co roku mają derby Belgradu, zwane Wiecznymi Derbami Serbii. Niektórzy uznają je wręcz za ostatnie prawdziwe derby piłkarskie w europejskiej piłce. Mecze, w których rywalizują Crvena Zvezda i Partizan, kipią od emocji. W czasie każdego z nich na trybunach płoną race, a na murawie zwykle lądują wyrwane krzesełka. Obie drużyny rywalizują od lat 40. W tym czasie niestety nie udało się uniknąć tragedii – w 1999 roku kibic Crvenej Zvezdy zginął po uderzeniu racą rzuconą przez fanów Partizana.

Superclasico

Do nieprzyjemnych incydentów dochodzi również w Buenos Aires. Derby piłkarskie pomiędzy tamtejszymi Boca Juniors i River Plate są rozgrywane od 1908 roku, odbyło się już niemal 400 takich meczów. Doczekały się miana ‘’superklasyku” i za każdym razem przyciągają na trybuny tłumy widzów. Meczom towarzyszą nieodłączne serpentyny i melodyjne śpiewy. Rywalizację podsycają klasowe zaszłości – River wywodzi się z bogatej dzielnicy miasta i zyskało przydomek “Milionerów”, którym przeciwstawia się robotnicze Boca. Niestety, w czasie Superclasico doszło do największej tragedii w historii argentyńskiego futbolu – w 1968 roku w ścisku na stadionie River zginęło 71 osób.

derby piłkarskie

Real – Barcelona. Mecze z najwyższą oglądalnością

W Argentynie jest Superclasico, a w Hiszpanii – El Clasico. To wyjątkowe derby, bo choć Real Madryt i FC Barcelona nie rezydują w tym samym regionie, od lat zaciekle rywalizują. W czasie ich spotkań nie brakuje podtekstów politycznych. Real jest uważany za przedstawiciela stołecznej Kastylii, a Barcelona Katalonii, która dąży do odłączenia się od Hiszpanii. To także derby piłkarskie na najwyższym poziomie sportowym. Real – Barcelona – mecze tych drużyn przyciągają przed telewizory najwięcej widzów spośród wszystkich derbów świata. Na trybunach nie ma rac, ale emocji nie brakuje. Wystarczy przypomnieć, że w czasie jednego ze spotkań na murawie wylądował… łeb świni. Tak kibice Barcelony w październiku 2000 roku przywitali Luisa Figo, który opuścił ich klub na rzecz Realu Madryt.

Najstarsze derby piłkarskie

Wiele lokalnych rywalizacji ma długą historię, ale najstarsze derby piłkarskie są rozgrywane w Szkocji. Starcia Celtiku Glasgow z Glasgow Rangers przeszły do kanonu futbolu jako Old Firm Derby. Obie drużyny po raz pierwszy spotkały się w 1890 roku i od tamtej pory mierzyły się ponad 400 razy. Rywalizacja najważniejszych szkockich klubów jest podsycana przez spory na tle religijnym. Rangers to bowiem klub protestancki, którego fani wspierają zależność Szkocji od Wielkiej Brytanii. Celtic przyciąga natomiast przede wszystkim katolików.

Derby piłkarskie w Polsce

Również w Polsce nie brakuje lokalnych rywalizacji o szczególnym znaczeniu. Najbardziej zaciekła jest Święta Wojna, czyli spotkania Cracovii z Wisłą Kraków. Rozgrywa się je od 1908 roku, a spotkaniom często towarzyszyły bójki kibiców. Obecnie w czasie derbów Krakowa na trybunach nadal odpala się race, a fani obu drużyn często obrzucają się wyzwiskami. O prymat pod Wawelem potajemnie rywalizowano nawet w czasie drugiej wojny światowej, gdy Kraków znajdował się pod niemiecką okupacją. Więcej o drużynie Cracovii wspominamy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/michal-probierz-solidnie-przepracowac-najblizszy-okres. Inne ważne derby piłkarskie w Polsce to Wielkie Derby Śląska rozgrywane między Górnikiem Zabrze i Ruchem Chorzów czy derby Łodzi z udziałem Widzewa i Łódzkiego Klubu Sportowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *