13 czerwca 2024

Kamizelka odblaskowa na rower – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

3 min czytania
kamizelka odblaskowa na rower

Jazda na rowerze to świetny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Dzięki tej aktywności można zadbać o zdrowie, a także budować kondycję. Trzeba jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Z tego powodu wielu rowerzystów decyduje się na zakładanie kamizelki ostrzegawczej. Jak wybrać odpowiedni model? Czy kamizelka odblaskowa na rower jest obowiązkowa? Podpowiadamy!

Czy kamizelka odblaskowa na rower jest w Polsce obowiązkowa?

Użytkownicy rowerów na polskich drogach są zobowiązani do odpowiedniego oświetlenia roweru oraz posiadania odblasków. Zgodnie z aktualnymi przepisami kamizelka odblaskowa na rower nie jest jednak w Polsce obowiązkowa. Wystarczą jedynie odblaski wbudowane w konstrukcję jednośladu.

Warto jednak pamiętać o przepisach, które obowiązują na polskich drogach po zapadnięciu zmroku. Zgodnie z nimi piesi, który poruszają się wówczas poza obszarem zabudowanym, powinni być wyposażeni w odblaski. Te same regulacje dotyczą rowerzystów. Wieczorami tę funkcję może więc spełniać właśnie kamizelka odblaskowa na rower.

Jaką kamizelkę odblaskową na rower wybrać?

Mimo wszystko założenie kamizelki odblaskowej w czasie jazdy na rowerze warto rozważyć również za dnia, zwłaszcza przy niekorzystnej pogodzie. Ten rodzaj ubioru będzie dużo lepiej widoczny dla innych użytkowników drogi niż zwykłe odblaski. Wszystko dzięki dużej powierzchni odblasków. A lepsza widoczność to większe bezpieczeństwo.

Do tego kamizelka odblaskowa na rower w żaden sposób nie ogranicza ruchów. I nadaje się nawet na ciepłe dni. By nie podnosiły dodatkowo odczuwalnej temperatury, szukaj siateczkowych kamizelek, które dobrze przepuszczają powietrze i nie zatrzymują potu.

Oprócz cienkiej i przewiewnej kamizelki możesz jednak zdecydować się też na całoroczny bezrękawnik. Taka kamizelka będzie dobrze przylegać do ciała, a za izolację od wiatru i chłodu odpowiada jej ocieplenie. Szeroki wybór kamizelek ostrzegawczych czeka na Ciebie na https://www.sprzetbhp.pl/category/odziez-ostrzegawcza-odblaskowa-kamizelki.

Przy jakich aktywnościach przyda Ci się jeszcze kamizelka ostrzegawcza?

Kiedy zdecydujesz się na kamizelkę odblaskową na rower, możesz wykorzystać ją także do innych aktywności. Poprawi Twoje bezpieczeństwo w czasie treningów biegowych. Postaw na nią zwłaszcza wtedy, gdy biegasz przy ruchliwych ulicach.

Siateczkowa kamizelka może przydać się też w czasie gry w piłkę, by odróżnić zawodników przeciwnych drużyn. Ocieplany bezrękawnik ostrzegawczy może zaś sprawdzić się nawet na nartach, jeśli tylko będziesz w stanie założyć go na kurtkę.

Jakie odblaski na rower są wymagane przez przepisy?

Zgodnie z aktualnymi przepisami każdy rower powinien posiadać co najmniej jedno światło odblaskowe. Musi znajdować się z tyłu i mieć czerwoną barwę. Światło odblaskowe po oświetleniu przez inny pojazd powinno być widoczne z odległości 150 metrów. Nie może być umieszczone wyżej niż 150 cm i niżej niż 25 cm nad powierzchnią jezdni. Inne odblaski, na przykład na pedałach czy szprychach kół, są tylko rekomendowane, ale nie obowiązkowe.

Czy kamizelka odblaskowa na rower jest obowiązkowa za granicą?

W większości krajów sąsiadujących z Polską kamizelki odblaskowe na rower nie są obowiązkowe. Wyjątkiem jest Słowacja. Tam rowerzyści są do nich zobowiązani przy złych warunkach atmosferycznych. Kolarz musi mieć też na sobie kamizelkę, kiedy prowadzi rower po ulicy. Z kolei na przykład brytyjskie przepisy zalecają zakładanie kamizelki odblaskowej po zmroku.

Podsumowanie: kamizelka odblaskowa na rower – co warto o niej wiedzieć?

Kamizelki odblaskowe na rower nie są w Polsce obowiązkowe. Warto je jednak zakładać, zwłaszcza po zmroku. Wtedy będą spełniać funkcję obowiązkowego odblasku, który jest wymagany poza terenem zabudowanym. Latem sprawdzą się lekkie kamizelki siateczkowe. W chłodniejszych miesiącach można skorzystać z ocieplanego ostrzegawczego bezrękawnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *