18 maja 2024

Najciekawsze sporty, jakie możesz zacząć uprawiać – bo piłka to nie wszystko!

4 min czytania
najciekawsze sporty do uprawiania w mieście

Najciekawsze sporty, które nie tylko można podziwiać w telewizji, ale też realnie uprawiać – mamy dla Ciebie 5 propozycji. Za te dyscypliny możesz się zabrać bez milionowych zasobów gotówki czy cofania się w czasie do wczesnego dzieciństwa. Ciekawe sporty, w które wciągniesz się bez reszty, a warunki do nich znajdą się w każdym mieście – daj się przekonać!

1 – Biegi jako najciekawsze sporty? Tak – biegi OCR!

Biegi OCR czyli biegi przeszkodowe. Należy do nich m.in. popularny Runmageddon – musiałeś o nim słyszeć, a pewnie też widziałeś setki zdjęć w mediach społecznościowych. Tak się składa, że biegi przeszkodowe mają różną trudność, także taką odpowiednią dla każdego amatora. Sam Runmageddon ma wersję dla dzieci i rodzin!

Jeżeli chcesz zacząć trenować biegi OCR musisz mieć dobry stan zdrowia, odwagę i determinację do kompleksowego rozwoju formy. To nie tylko bieganie – chodzi głównie o pokonywanie przeszkód. Przeszkód fizycznych – np. ścianek komandosów – ale i psychicznych, jak nurzanie się w błocie po dziurki w nosie. Brzmi jak ciekawy sport? I taki jest – bo nigdy nie wiadomo, co dokładnie organizatorzy przygotowali na zawody.

By pokonywać biegi przeszkodowe na wysokim poziomie trudności, potrzebujesz ćwiczeń kształtujących siłę mięśni – do wykonywania w domu lub klubie fitness. Nie obędzie się także bez samego biegania. Chociaż, paradoksalnie, na samych zawodach OCR tempo nie musi być wysokie, to właśnie treningi biegowe najlepiej budują wytrzymałość. Wytrzymałość jest niezbędna, żeby podołać gęsto rozstawionym przeszkodom.

2 – Parkour – sztuka uciekania

Parkour polega na przemieszczaniu się z jednego miejsca do drugiego w najszybszy i najbardziej efektywny sposób. Uprawia się go na mieście – a im więcej miejskich przeszkód staje na drodze, tym lepiej. Ławki, murki, kosze na śmieci – wyobraź sobie, że goni Cię stado zadziwiająco żwawych zombie i walcz o przetrwanie. Najciekawsze sporty to te, w których uczestniczy również wyobraźnia!

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z parkourem jest zapisanie się do grupy treningowej. W grupie można nauczyć się podstawowych technik i ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów.

Jeśli nie masz możliwości zapisania się do grupy treningowej, możesz zacząć ćwiczyć samodzielnie, bazując na wiedzy z Internetu. Warto jednak pamiętać, że parkour to dyscyplina, która wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego i technicznego. Ćwiczenia wzmacniające z dziedziny kalisteniki, czy klasyczny trening siłowy, ułatwią Ci start.

3 – Skateboarding, czyli ciekawy sport także dla dorosłych

Czyli nic innego jak jazda na deskorolce. To wcale nie tylko rozrywka dla nastolatków w kaszkietówkach – jeździć na desce może się nauczyć każdy, w dowolnym wieku, niezależnie od kondycji. To wymaga cierpliwości oraz porządnych ochraniaczy, ale w nagrodę wchodzisz w sport, który tworzy nieograniczone możliwości rozwoju. Jazda coraz szybciej. Nauka kolejnych trików i układanie choreografii. Deskorolka jako codzienny środek transportu do pracy.

Oczywiście, na początku dziesiątki razy się przewrócisz, ale przecież, jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz. Wypożycz deskorolkę, idź do parku, oswój się z jazdą na stabilnym podłożu. Poszukaj w sobie odwagi do nabrania rozpędu. Czytaj o technice jazdy i oglądaj triki na YouTube. Jeżeli będziesz konsekwentnie ćwiczył, dasz radę wszystko opanować i to wcale nie gorzej niż ci, którzy uczyli się jazdy od najmłodszych lat.

4 – Wspinaczka ściankowa

W każdym mieście jest ścianka wspinaczkowa, a wspinaczka to bez wątpienia ciekawy sport. Nieskończona ilość kombinacji ruchów, dzięki którym wspinasz się wyżej, wyżej i jeszcze wyżej. Kiedyś, jeżeli będziesz miał na to zasoby i możliwości, możesz przenieść się w naturalne środowisko wspinaczkowe.

Istnieją dwa główne typy wspinaczki ściankowej: bouldering i wspinaczka z liną:

  • bouldering to wspinaczka po niskich formacjach, bez użycia liny. Wspinacze używają tylko swoich rąk i stóp do poruszania się po ścianie. W razie upadku wspinacz ma niewielką wysokość do pokonania, a pod nim już czekają materace żądne przytulenia,
  • wspinaczka z liną po wyższych formacjach. Wspinacze używają liny do zapewnienia bezpieczeństwa w razie upadku. Jest wymagająca fizycznie i technicznie, ale jest również szalenie satysfakcjonująca.

Na ściankę można iść ze znajomymi, by zdrowo porywalizować. Ba, znajomi nawet się przydadzą – wspinaczka z liną wymaga osoby operującej asekuracją i wcale nie musi to być wyspecjalizowany instruktor.

5 – Ciekawy sport i rozrywka w jednym czyli bowling

Bowling, czyli nic innego jak kręgle. W USA kręgle są traktowane z równie dużą powagą, co u nas piłka nożna czy kolarstwo. Bowling jeszcze nie doczekał się u nas zasłużonej popularności na gruncie nie-tylko-rozrywkowym, ale to dobrze – możesz być pionierem ;).

Kręgielnie wyrastają jak grzyby po deszczu nawet w mniejszych miastach. Czy to ciekawy sport? Tak – nagle zdasz sobie sprawę, jakie znaczenie ma minimalna zmiana kąta ułożenia nadgarstka, moment wypuszczenia powietrza z płuc czy sposób postawienia stopy. Ponadto na bowling najlepiej chodzić w grupach, a ze znajomymi czy rodziną nie będzie ani chwili na nudę.


Ciekawy sport nie musi być drogi. Wiele ścianek wspinaczkowych i kręgielni honoruje kartę Multisport. Parkour czy skateboarding uprawia się na mieście. Do biegów przeszkodowych przygotujesz się m.in. ćwiczeniami wzmacniającymi możliwymi do wykonania w domu. Wiek nie ma znaczenia – potrzeba tylko determinacji i chęci uczenia się, a one są w głowie niezależnie od metryki. Działaj!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *