3 czerwca 2023

Idole kibiców Królewskich – poznaj ikony klubu z Santiago Bernabeu

3 min czytania
domowa arena realu madryt

Real Madryt jest jednym z najpopularniejszych klubów na całym świecie. Dzieci w Azji, Europie czy Stanach Zjednoczonych noszą do szkoły plecaki Nike z logiem klubu z Estadio Santiago Bernabeu. Również w stolicy Hiszpanii częściej można spotkać ludzi ubranych w białe koszulki Królewskich, niż rywala zza miedzy Atletico oraz wielu pomniejszych madryckich klubów. Real to nie tylko teraźniejszość i przyszłość futbolu, ale i bardzo bogata historia. Jakie są ikony kibiców Królewskich? Poznaj ich!

Alfredo Di Stefano

Alfredo Di Stefano urodził się w Buenos Aires 4 lipca 1926 roku. Pierwsze kroki w seniorskiej karierze stawiał w klubach z argentyńskiej stolicy: River Plate i Huracanie Buenos Aires. Następnie przeniósł się do Kolumbii do FC Millonarios. Zainteresował się nim Real, a sprawę transferu musiała wyjaśniać FIFA, bowiem o piłkarza starała się również FC Barcelona i nie było jasne, kto posiada prawa do karty gracza. Finalnie w Madrycie Di Stefano spędził lata 1953-64. Zdobył 216 bramek w 282 meczach. Pięciokrotnie wygrywał z Królewskimi Puchar Europy, dwa razy sięgnął po złotą piłkę, osiem razy mistrzostwo Hiszpanii, raz Puchar Króla i raz Puchar Interkontynentalny. W 1964 finalnie zakotwiczył w Katalonii, ale wybrał Espanyol, w którym zakończył karierę. Zmarł w 2014 roku, trzy dni po swoich urodzinach.

Ferenc Puskas

Mierzący 170 centymetrów napastnik urodził się w Budapeszcie 1 kwietnia 1927 i zmarł 17 listopada 2006 roku. Puskas po powstaniu węgierskim przeniósł się do stolicy Hiszpanii, gdzie spędził osiem wspaniałych lat, w których rozegrał 180 meczów i do siatki rywali trafił 156 razy. Trzy razy wygrywał Puchar Europy, pięć mistrzostwo Hiszpanii i tak jak Di Stefano – raz Puchar Króla i Interkontynentalny.

Raul

Mówisz Raul – myślisz Real Madryt. A co byłoby, gdybyś dowiedział się, że niekoniecznie tak musiało być? Jego rodzina kibicowała Atletico, tam też trenował w drużynach juniorskich. Te zostały jednak rozwiązane przez prezydenta Atleti Jesusa Gila i tak Raul zaczął strzelać bramki dla Realu. A zdobył ich w aż 550 meczach 228. Sześć razy wygrywał mistrzostwo, cztery razy krajowy Superpuchar, trzykrotnie Ligę Mistrzów, dwa razy Puchar Interkontynentalny i raz Superpuchar Europy. Mimo syna w barwach Los Blancos, rodzina pozostała wierna klubowi z Vicente Calderon. On też, choć nigdy nie widziano go, by założył dres Nike z barwami Rojiblancos, grając na Bernabeu, śledził sytuację drużyny Atleti.

Iker Casillas

Iker Casillas swoją karierę w królewskich barwach zaczynał od drużyn juniorskich i poprzez rywalizację w rezerwach, zrealizował marzenie wielu podobnych do siebie zawodników – grę w jednej z najlepszych drużyn świata. W pierwszym zespole zadebiutował w 1999 roku i był istotną podporą drużyny aż do 2015 roku, kiedy odszedł do FC Porto. Z kolegami z drużyny pięć razy wygrywał mistrzostwo Hiszpanii, dwukrotnie Puchar Króla, a cztery razy Superpuchar. W rozgrywkach europejskich cieszył się z trzech pucharów za wygranie Ligi Mistrzów, dwóch Superpucharów, a także jednego zwycięstwa w Pucharze Interkontynentalnym i Klubowych Mistrzostwach Świata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *