13 września 2024

Damskie obuwie trekkingowe kontra buty uniwersalne. Co wybrać?

5 min read
buty salomon

Turystyka górska w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Z roku na rok na beskidzkich, bieszczadzkich, a szczególnie tatrzańskich szlakach można spotkać coraz większe tłumy. Coraz więcej osób docenia również spacery na łonie natury na nizinnych terenach, w lasach czy okolicach zbiorników wodnych. W związku z tym dynamicznie rozwija się rynek sprzętu i akcesoriów trekkingowych, a wśród nich również obuwia. Wachlarz dostępnych produktów staje się coraz szerszy . Pośród czołowych marek nadal znajdziemy buty Salomon damskie, ale ciekawe modele obuwia przygotowuje również konkurencja.

Buty są przygotowywane pod kątem konkretnych celów turystycznych – na przykład podejściowe buty zimowe Salomon do chodzenia po wysokich górach – ale również przystosowywane do odmiennych wymagań mężczyzn i kobiet. Kształt stopy i sposób poruszania się obu płci nie jest bowiem taki sam. Z tego powodu od pewnego czasu karierę robią damskie buty trekkingowe. Ich konkurentem jest tak zwane turystyczne obuwie uniwersalne. W założeniu ma sprawdzać się zarówno na męskich, jak i kobiecych stopach. Które rozwiązanie będzie lepsze dla kobiet? Przyjrzeliśmy się wadom i zaletom obu możliwości.

Buty trekkingowe – najważniejsze cechy

Bez względu na to, czy interesują nas buty trekkingowe Salomon damskie, czy dla mężczyzn przy ich wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podobnych kryteriów. Przede wszystkim już na wstępie warto pamiętać, że przydatność konkretnych modeli zależy przede wszystkim od celu wyprawy. Istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór butów trekkingowych są więc warunki atmosferyczne, pora roku, rodzaj podłoża oraz długość planowanej wycieczki.

Na początek warto zwrócić uwagę na podeszwę. To od niej w dużej mierze zależy przyczepność, a więc nasze bezpieczeństwo na szlaku. Buty trekkingowe różnią się głębokością bieżnika. Najbardziej agresywny należy wybrać wówczas, gdy na trasie spodziewamy się błota czy innej grząskiej nawierzchni. W takich warunkach poradzą sobie klasyczne buty trekkingowe, ale także obuwie do biegania w terenie, takie jak buty Salomon Speedcross 4. Ważne, by podeszwa była otoczona gumą, która chroni przed bolesnymi uderzeniami o kamienie. Zwróćmy na to uwagę zwłaszcza wtedy, gdy naszym celem są Tatry Wysokie czy inne góry. Jeśli natomiast szukasz ciekawych tras w okolicach Beskidu Niskiego, koniecznie zajrzyj na gorlice.info.pl.

W bezpiecznym i przyjemnym podróżowaniu pomaga również dobrze dobrana cholewka. Na rynku znajdziemy mnóstwo par sięgających ponad kostkę, ale także butów znacznie niższych. Te pierwsze w większości przypadków nieco bardziej stabilizują staw skokowy, lepiej nadają się też na jesienne i zimowe wycieczki. Te drugie są jednak lżejsze i pomagają efektywnie wentylować stopę. Ważnym parametrem cholewki jest jej nieprzemakalność. Pełną gwarantują specjalne syntetyczne membrany, które jednak w pewien sposób ograniczają oddychalność butów. Wytrzymałość i elastyczność poszczególnych modeli zależy z kolei od materiału, z jakiego wykonano cholewkę. Do wyboru mamy kilka rodzajów skóry oraz tworzywa sztuczne. Całość wieńczy system wiązania, który powinien stabilizować konstrukcję.

Uniwersalne buty trekkingowe – czy warto je wybrać?

Jeszcze do niedawna panie, które szukały odpowiednich butów trekkingowych i zwracały uwagę na wszystkie wypisane powyżej parametry, były skazane na tak zwane buty uniwersalne. Producenci sprzętu turystycznego oferowali bowiem kobietom przede wszystkim obuwie unisex, czyli teoretycznie przeznaczone dla obu płci.

Dziś w niektórych sklepach nadal można spotkać tego typu ptopozycje. Zwykle charakteryzuje je duża dostępność rozmiarów. Znajdziemy więc modele sięgające numerów 45-46, przeznaczone dla mężczyzn z największymi stopami, ale także numery poniżej 40, w których wygodnie powinno się chodzić nawet paniom o dość drobnych stopach. Uniwersalne buty trekkingowe są także chętnie wybierane przez panie, które nie mogą znaleźć wystarczająco dużych rozmiarów wśród damskich modeli lub posiadają stopę o niestandardowym kształcie. Minusem jest jednak brak dokładnego dopasowania do damskiej stopy. Siłą rzeczy takie buty muszą być bowiem wystarczająco szerokie, by zmieściła się w nich także męska noga. A to dla wielu kobiet może okazać się niezbyt wygodnym rozwiązaniem.

Zdecydowanie łatwiej dopasować więc typowo damskie buty trekkingowe. W obuwiu uniwersalnym niektórym paniom może również przeszkadzać design. Co prawda damskie buty trekkingowe nie muszą błyszczeć, w końcu to nie najnowsze buty Cristiano Ronaldo czy innej gwiazdy. Monotonne odcienie czerni, brązu i szarości nie każdej turystce przypadną jednak do gustu. Po buty uniwersalne powinny więc sięgać przede wszystkim kobiety, które mają problem z dobraniem odpowiedniego obuwia trekkingowego z półki przeznaczonej wyłącznie dla pań.

Damskie obuwie trekkingowe – co je wyróżnia?

W ślad za wspomnianym wcześniej rozwojem turystyki, a więc i coraz liczniejszą reprezentacją kobiet w górach, poszły zmiany na rynku obuwniczym. Dziś niemal każdy producent ma w swojej ofercie modele dedykowane damskim stopom. Dzięki temu panie mogą wybierać z nieco szerszego wachlarza kolorów i fasonów. Oprócz klasycznych barw, damskie buty trekkingowe często są dostępne w różnych odcieniach koloru niebieskiego, fioletowego czy różowego.

Producenci specjalizujący się w przygotowywaniu damskich butów trekkingowych często wprowadzają także na rynek modele o mniej standardowych rozmiarach. Obejmują one również tak zwane “połówki” numerów. To sprawia, że kobiety mogą lepiej dopasować wielkość upatrzonego modelu. A wybór prawidłowego rozmiaru to jeden z podstawowych wyznaczników dobrze dobranego obuwia. Warto przy tym pamiętać, że buty na terenowe wyprawy z reguły powinny być nieco większe od tych używanych na co dzień. Połówki numerów ułatwiają więc wybór odpowiednio dużej pary. Warto tutaj pamiętać, by przymierzać buty w grubych skarpetkach, w których zwykle wyrusza się zwłaszcza na górskie szlaki.

Damskie buty trekkingowe wyróżniają się również odpowiednio wyprofilowanym kształtem cholewki i podeszwy. Jest on lepiej dopasowany do damskiej stopy, która jest zazwyczaj nieco węższa niż męska. Obuwie turystyczne najwyższej jakości dedykowane kobietom jest zwykle również nieco lżejsze od modeli dla mężczyzn. To pozwala na znacznie przyjemniejszą wędrówkę i mniejsze zmęczenie niż w przypadku korzystania z uniwersalnego obuwia.

W damskich butach znajdziemy też specjalne rozwiązania zastosowane w podeszwach. Męskie obuwie trekkingowe zwykle charakteryzuje się dość sztywnymi spodami. W modelach przeznaczonych dla pań podeszwa jest natomiast trochę bardziej elastyczna, co ma wspierać sposób chodzenia kobiet, który nieco różni się od męskiego. I choć grubsza i bardziej sztywna podeszwa butów dla panów pozwala na większy komfort, producenci i na to znaleźli sposób. W damskich modelach często znajdziemy dodatkową wkładkę amortyzującą, która niweluje straty związane z bardziej elastycznymi i cieńszymi spodami butów.

Istotnym udogodnieniem może być natomiast wzmocnienie pięty. Dzięki temu można stawiać kroki bardziej stabilnie, nawet w obuwiu wyposażonym jedynie w niską cholewkę, która nie sięga powyżej kostki. Większość pań to właśnie w butach trekkingowych dedykowanych kobietom będzie czuła się wygodniej niż w obuwiu uniwersalnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *