19 maja 2024

Jaki rozmiar piłki nożnej na boisko a jaki na halę? Podpowiadamy

3 min czytania
Jaki rozmiar piłki na boisko i na halę

Rozmiar, waga oraz objętość to najważniejsze kwestie jakie należy wziąć pod uwagę wybierając piłkę do piłki nożnej. Jednak, na czym jeszcze powinniśmy się skupić? Jaki rozmiar piłki dobrać do swojego poziomu zaawansowania? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź, w dalszej części artykułu.

Co wiemy o budowie piłki do piłki nożnej?

Do produkcji piłki nożnej wykorzystuje się 3 główne elementy: pęcherz z powietrzem czyli tzw. balon, poszycie oraz osłona materiałowa. Analizując każdą z części składowych piłki nożnej, można zauważyć, że ich parametry zmieniają się wraz z przeznaczeniem piłki.

Mając na uwadze pęcherz wypełniony powietrzem, zazwyczaj produkowany jest z tworzywa sztucznego lub lateksowego, co sprawdza się przede wszystkim na boiskach pokrytych naturalną trawą. W przypadku gry na hali „balon” jest butylowy, co ułatwia prowadzenie piłki. Zaraz po pęcherzu z powietrzem, umieszczane jest poszycie – bawełniane lub z materiałów sztucznych. Poszycie jest tworzone o różnej grubości, czego powodem są różne typy boiska. Wybierając piłkę na halę, będzie ona o grubszym poszyciu, a co za tym idzie – waga piłki znacznie się zwiększa. Wszystko po to, aby mieć ciągłą kontrolę nad piłką.

W przypadku końcowej konstrukcji piłki – osłony warto zwrócić uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najczęściej jest to sztuczna skóra posiadająca właściwości hydrofobowe. Inny rodzaj osłony, może nie sprawdzić się przede wszystkim na boiskach naturalnych.

Rozmiar piłki nożnej – jaki wybrać?

Piłkę nożną spotkamy na sklepowych półkach w 5 różnych rozmiarach. Jednak najpopularniejsze rozmiary piłek to 3,4 oraz 5. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Piłka nożna o rozmiarze 5 należy do najpopularniejszych, jeśli chodzi o rozgrywanie meczów na poziomie ligowym i reprezentacyjnym. Tego typu piłka pojawia się również na treningach klasy seniorskiej. Tym czym różni się od pozostałych rozmiarów piłek, to waga oraz obwód. Piłka do piłki nożnej w rozmiarze 5 waży około 430 gramów, a jej obwód waha się w przedziale 68-70 centymetrów.

Rozmiar 4 piłki nożnej został przewidziany dla początkujących osób, które dopiero zaczynają przygodę z piłką nożną. W porównaniu do rozmiaru 5 jest ona dużo lżejsza – waży około 340 gramów. Mając na uwadze obwód, jest on nieznacznie mniejszy, niż jest to w przypadku piłki 5. Te wszystkie warunki sprawiają, że amatorzy piłki nożnej mogą pozwolić sobie na dłuższy i bardziej wymagający.

Rozmiar 3 jako doskonała piłka dla dzieci

Rozmiar 3 piłki wybierany jest najczęściej dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Dzięki temu mają one możliwość rozwijania swojej pasji piłkarskiej już od najmłodszych lat. Piłka z numerem 3 waży jedynie 320-340 gramów, a jej obwód mieści się w przedziale 62 – 63 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *