Sportowe kurtki 4F – jak wybrać odpowiedni model?
12 min readUprawianie sportu zazwyczaj kojarzy się nam z dobrą pogodą. Kiedy na zewnątrz panuje przyjemna, ciepła temperatura i przyjaźnie świeci słońce, każdemu łatwiej zmobilizować się do aktywności na świeżym powietrzu. Przy takich warunkach pogodowych chętniej wychodzimy pobiegać czy poćwiczyć na wolnostojącej siłowni. Nie wspominając o gierkach w piłkę nożną czy koszykówkę ze znajomymi.
Trudniej wyjść z domu czy mieszkania, kiedy za oknem chłód lub plucha. Ale przecież sportowe aktywności nie ustają wraz z końcem lata. Wielu z nas przez cały rok uprawia sport – jeśli nie ma warunków do biegania, wybiera się na trekking, narty czy snowboard. Przy takich aktywnościach – ale i przy zimowych przebieżkach – potrzebna będzie kurtka.
Najlepiej stawiać na kurtki sportowe. Różnią się od standardowych modeli zimowych. Są funkcjonalne i zapobiegają nie tylko wyziębieniu organizmu – również jego przegrzaniu. Szczególnie warto postawić na kurtki 4F. W kolekcji tego polskiego producenta można bowiem znaleźć kurtki dopasowane do konkretnych sportowych aktywności. Podpowiadamy, jak dobrać do nich odpowiedni model!
Kurtki 4F – co trzeba o nich wiedzieć?
Kurtki 4F są dziś synonimem dobrej jakości związanej ze sportem. To polska marka, która w ostatnich latach zyskała rozpoznawalność w sportowym świecie również poza granicami naszego kraju. Stało się tak przede wszystkim dzięki odpowiedniej jakości sygnowanych nią ubrań. Docenił je Polski Komitet Olimpijski. Kurtki 4F towarzyszą polskim sportowcom w czasie zimowych igrzysk olimpijskich.
Na Polsce olimpijska kolekcja 4F się nie kończy. W czasie zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 r. z tą marką współpracowało łącznie siedem reprezentacji. Wśród nich były m.in. Chorwacja, Słowacja i Portugalia.
Marka z pewnością zyskała również na współpracy z ambasadorami, którymi były i są znakomitości polskiego sportu. Kurtki z 4F promował Kamil Stoch. Z marką nadal współpracują Robert i Anna Lewandowscy.
Sportowe kurtki 4F to strzał w dziesiątkę właśnie dlatego, że to marka, która wie, jak pomagać sportowcom. Można w niej znaleźć kurtki dopasowane do konkretnych sportów. Kolekcja kurtek dzieli się na poszczególne dyscypliny. Nie brakuje jednak również uniwersalnych modeli, które można po prostu wykorzystać do codziennych spacerów czy aktywności na świeżym powietrzu. Sportowe kurtki 4F można kupić na https://www.e-logos.pl/produkty/kurtki-z-nadrukiem/.
Kiedy warto zdecydować się na wybór sportowej kurtki?
A sportowe kurtki naprawdę się przydają. Zwykle na początku przygody z danym sportem nie decydujemy się na zakup wyspecjalizowanych ubrań przeznaczonych do uprawiania tej dyscypliny. Pewnie większość z nas uczyła się jazdy na nartach w zwykłej kurtce zimowej. A do pierwszych jesiennych biegów zakładała najprostszą wiatrówkę.
Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni, czy zdecydujemy się na bardziej intensywne treningi, takie decyzje są uprawnione. Jeśli jednak chcemy poważniej zadbać o formę, warto od razu zdecydować się na wybór sportowej kurtki. Wystarczy jeden trening, gierka czy wypad na stok w takim ubraniu, by poczuć różnicę.
Kurtki sportowe różnią się od tych klasycznych przede wszystkim tym, że głównym założeniem ich projektantów nie jest wygląd, a cechy użytkowe. Zwyczajne kurtki czy płaszcze mają sprawić, że będziemy dobrze się prezentować i będzie nam ciepło. Te sportowe w równym stopniu dbają o wentylację ciała, która w warunkach fizycznego wysiłku jest niezbędna.
Chcesz swobodnie poruszać się w czasie treningu i nie kończyć go z przemoczoną od potu odzieżą? W takim razie zdecydowanie powinieneś sięgnąć po sportowe kurtki. Cechy użytkowe, o których wspominaliśmy, uwzględniają charakterystykę poszczególnych sportów i to, jakie ruchy wykonuje się w ich trakcie. Odpowiednio dobrane modele zapewnią pełną swobodę i komfort.
Sportowe kurtki 4F dla firm – czy to dobry pomysł?
Sportowe kurtki kojarzą się przede wszystkim z indywidualnymi zakupami. W swoich szafach trzymają je najczęściej osoby “zakręcone” na punkcie sportu. Sportowe kurtki z 4F można jednak wykorzystać również na polu biznesowym.
Takie ubrania dobrze spiszą się bowiem w roli ubrań firmowych. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw, których pracownicy wykonują przynajmniej część swoich obowiązków na świeżym powietrzu. Ewentualnie często wyjeżdżają w delegacje. Wtedy kurtki sportowe, na przykład softshelle, będą znacznie wygodniejsze niż grube, puchowe modele, w których trudno się poruszać. Do tego kurtki 4F to rozpoznawalne fasony i marka – takie ubrania firmowe pokażą, że pracodawcy zależy na swoich podwładnych.
Jeśli szefostwu firmy zależy również na dobrym wizerunku, sportowe kurtki można wykorzystać w formie gadżetów reklamowych. Warto wręczyć je partnerom biznesowym przy okazji zawierania ważnych umów. Mogą być też prezentem dla uczestników targów biznesowych czy branżowych konferencji. Trzeba jednak wtedy pamiętać, by w ich widocznym miejscu umieścić logo firmy. Dzięki temu obdarowani pomogą w reklamowaniu przedsiębiorstwa czy marki.
Sportowe kurtki dobrze będą współgrać z wizerunkiem firm, które mają coś wspólnego ze sportem oraz aktywnością. Mogą być też elementem kampanii reklamowych związanych ze sponsoringiem, gdy firma wspiera sportowców czy wspinaczy. Albo nawet reklamuje się na festiwalu filmów górskich czy giełdzie narciarskiej. Grunt to odpowiedni pomysł i wybór kurtki wysokiej jakości, którą obdarowani docenią bardziej niż smycz czy kubek na kawę.
Jak dobrać model sportowej kurtki 4F do konkretnej aktywności na świeżym powietrzu?
Laikowi może się wydawać, że sportowe kurtki są do siebie bardzo podobne. Być może generalnie… taki laik ma rację. Przy bardziej intensywnym korzystaniu z uroków sportowej aktywności szybko jednak przekonasz się, że najbardziej przydatne są kurtki przystosowane do konkretnej aktywności oraz przystosowane do intensywnego wysiłku fizycznego. Choć te bardziej uniwersalne też się oczywiście przydają. Sprawdźmy zatem, czym różnią się od siebie kurtki do biegania, modele na narty oraz bardziej uniwersalne, treningowe kurtki 4F.
Sportowa kurtka do biegania – na co zwrócić uwagę?
Kurtka do biegania będzie stanowić wierzchnią warstwę odzieży sportowej. Zakłada się ją przeważnie w czasie treningów, chociaż część osób w niesprzyjających warunkach atmosferycznych biegnie w kurtce również w czasie startów w długich biegach ulicznych.
Kurtka może być drugą lub trzecią warstwą odzieży. Wszystko zależy od temperatury. Wiosną czy jesienią kurtkę zakładamy zwykle bezpośrednio na biegową koszulkę. Kiedy trenujemy zimą, w naprawdę niskich temperaturach, pod kurtką umieszczamy jednak najczęściej dwie warstwy ubrania. Wszystko dla odpowiedniego komfortu termicznego.
Rodzaje kurtek biegowych
Kurtki biegowe najczęściej dzieli się na trzy rodzaje. Każdy z nich odpowiada nieco innym oczekiwaniom użytkowników. Najpopularniejsze są kurtki, które mają chronić przede wszystkim przed podmuchami wiatru. Czasami częściowo chronią też przed deszczem, ale nie jest to ich głównym zadaniem. Z takich modeli korzysta się przede wszystkim w miesiącach przejściowych.
Część biegaczy sięga także po kurtki przeciwdeszczowe. Tu sprawa jest prosta: najważniejsze jest to, by ubranie chroniło przed przemoczeniem. Takie kurtki automatycznie kojarzą się z jesienią, ale przydają się także latem – w końcu miesiącem z największą sumą opadów w polskich warunkach jest lipiec.
Trzeci rodzaj kurtek do biegania to modele, które mają chronić przed chłodem. Na trasę ubieramy je przede wszystkim zimą. Nie tylko chronią przed wiatrem i deszczem, ale także dobrze izolują. Zimowe kurtki do biegania muszą więc posiadać warstwę ocieplenia.
Przy tych wszystkich cechach kurtki biegowe łączy jedna. Każda z nich – i to bez względu na nieprzemakalność czy ocieplenie – musi być wykonana z oddychających materiałów. Bez odpowiedniej wentylacji ciała kurtka biegowa nie różniłaby się niczym od zwykłej wiatrówki.
Dlatego podstawowym surowcem do produkcji takich kurtek pozostają włókna syntetyczne, głównie na bazie poliestru. Kurtki do biegania na lato często w newralgicznych miejscach mają dodatkowo wszyte siateczki ułatwiające redukcję nadmiernej temperatury.
Kurtki do biegania dostosowane do sposobu treningu
Wybór konkretnego rodzaju kurtki do biegania powinien być uzależniony między innymi od sposobu treningu. Osoby, które zwykle skupiają się raczej na truchcie i nie narzucają zbyt dużego tempa, będą potrzebować cieplejszej kurtki. Nawet jesienią powinny więc sięgać po modele z ociepleniem. Z kolei biegacze skupiający się na intensywnych wybieganiach nawet zimą wybierają zwykle kurtki przeciwwiatrowe.
Przy wyborze kurtki do biegania warto wziąć pod uwagę również liczbę pokonywanych kilometrów. To o tyle ważne, że na dłuższe wybiegania trzeba będzie zabrać ze sobą napoje, a nieraz i prowiant. Można upychać takie przedmioty w kieszeniach kurtki, ale nie będzie to zbyt wygodne.
Lepiej zadbać o to, by kurtka była kompatybilna z plecakiem biegowym. Powinien swobodnie się na niej mieścić. Czasami osoby, które zamiast plecaka używają popularnych kamizelek biegowych, zakładają je nawet pod kurtkę.
Przeglądając kurtki 4F znajdziemy wszystkie wymienione wyżej modele. Będzie można dobrać je do własnych preferencji i z pewnością wystarczą do przebiegnięcia tysięcy kilometrów. Warto zwrócić uwagę na biegowe kurtki z membraną. To próba łączenia właściwości kurtek przeciwwiatrowych i przeciwdeszczowych. Co ciekawe, czasami kurtki z membraną są wymagane na starcie biegu! Takie przepisy obowiązują w większości najtrudniejszych biegów, określanych jako ultra.
Jak wybrać kurtkę narciarską?
W przypadku kurtek do biegania wyróżniamy modele, które sprawdzą się w różnych porach roku. Z kurtkami narciarskimi oczywiście takiego “kłopotu” już nie ma. Na stoku szalejemy zimą, dlatego głównym zadaniem kurtki narciarskiej jest ochrona przed chłodem oraz wilgocią. W czasie wypadu na narty może przecież padać śnieg. A i delikatne wywrotki to coś, co zdarza się nie tylko początkującym na oślej łączce.
Cechy dobrych kurtek narciarskich
Na początek skupmy się na ochronie przed chłodem. W końcu wypad na stok nieraz wiąże się ze spędzeniem dwóch czy trzech godzin w temperaturze kilku albo i kilkunastu stopni Celsjusza poniżej zera. Kurtka musi przed tym odpowiednio chronić. Potrzebna będzie więc dobra izolacja – dba o nią materiał ocieplający.
Narciarskie kurtki 4F zwykle wykorzystują jeden z trzech głównych rodzajów ocieplenia. Pierwszy to puch kaczy lub gęsi. To właśnie on najsolidniej chroni przed wyziębieniem, takie kurtki będą najcieplejsze. Jest także bardzo sprężysty. Konkurencją są jednak dla niego kurtki narciarskie ocieplane izolacją syntetyczną imitującą puch. Ich przewaga nad naturalnym puchem jest lepsze radzenie sobie z wilgocią, która mocno obniża wartości izolacyjne klasycznej wersji tego materiału.
Trzeci rodzaj ocieplenia, jaki znajdziemy w kurtkach narciarskich, to izolacja z tkaniny syntetycznej. W tym przypadku zaletą jest niższa cena oraz duża wytrzymałość. Ale parametry izolacyjne są nieco słabsze.
Przy wyborze kurtki narciarskiej trzeba też zwrócić uwagę na nieprzemakalność i oddychalność. O tym pierwszym parametrze decyduje przede wszystkim obecność membrany. To od jej szczelności zależy odporność ubrania na wilgoć. By kurtka mogła być uznana za w pełni nieprzemakalną, powinna mieć współczynnik odporności na poziomie 10 tys. milimetrów słupa wody. Taką jednostką mierzą to specjaliści.
Im szczelniejsza membrana, tym gorzej może być z oddychalnością. W czasie klasycznej jazdy na nartach ta cecha nie będzie aż tak istotna. O dobrą wentylację muszą natomiast zadbać osoby pasjonujące się skitouringiem, który wymaga sporo wysiłku przy wchodzeniu na wzniesienia.
Elementy, które powinna mieć kurtka narciarska
Narciarskie kurtki 4F wyróżniają się dość dopasowanym krojem. Dzięki temu pozostawiają narciarzowi swobodę ruchów. Najlepiej tak dopasować rozmiar, by kurtka sięgała mniej więcej bioder.
Jej obowiązkowym elementem powinien być kaptur. Nawet gdy go nie używamy, pomaga chronić przed chłodem szyję i dolną część twarzy. Warto sprawdzić również to, czy nie przeszkadza przy zakładaniu kasku. Wiele modeli ma kaptur odpinany bądź chowany w stójce.
Dobre kurtki narciarskie posiadają także pas śnieżny. Znajduje się po wewnętrznej stronie ubrania. Dzięki niemu można spiąć kurtkę w pasie. W ten sposób mamy pewność, że w czasie jazdy ubranie nie będzie się przesuwać. W ten sposób pod kurtkę dostaje się mniej zimnego powietrza. Pas ogranicza także dostawanie się śniegu pod kurtkę w przypadku wywrotki.
Sportowa kurtka na trening – jaka sprawdzi się najlepiej?
Do biegania i jazdy na nartach warto wybierać specjalistyczne kurtki 4F. W przypadku innych sportów czy też zwykłych, ogólnorozwojowych treningów wystarczą nieco bardziej uniwersalne sportowe modele.
Najczęściej bywają określane mianem kurtek treningowych bądź funkcyjnych. To lekkie modele, których głównym atutem jest delikatne ocieplenie ciała połączone z dobrą oddychalnością. Takie kurtki mogą stanowić wierzchnią warstwę ubioru, ale czasami wykorzystuje się je również jako element docieplający.
Kurtki treningowe wyróżniają się bardzo dużą wygodą. Nie ograniczają ruchów, dzięki czemu można w nich robić wymachy i wykonywać inne intensywne ruchy tułowia oraz ramion. Treningowe kurtki 4F mają też system wentylacyjny pod pachami. Ich dół posiada możliwość regulacji, by lepiej dopasować je do ciała. Takie modele równie dobrze sprawdzą się jako kurtki piłkarskie, co przy intensywnych spacerach.
Świadomy wybór sportowej kurtki – z jakich materiałów się je wykonuje?
Jak już podkreślaliśmy, sportowe kurtki wykonuje się na bazie materiałów syntetycznych. Ale i na ich rodzaj warto zwrócić uwagę przy wybieraniu konkretnego modelu. Wbrew pozorom każdy z nich ma bowiem nieco inne właściwości.
Najpopularniejszym materiałem jest dobrze wszystkim znany poliester. To on jest podstawą wszystkich kurtek sportowych, których zadaniem jest dobra ochrona przed przemoczeniem. Przy okazji chroni też przed promieniami słonecznymi. Tylko dobre kurtki poliestrowe cechują się wysoką oddychalnością. Kurtki z tego materiału najlepiej spisują się zimą i w niskich temperaturach.
Kolejny ważny materiał to poliamid. Kurtki z takich włókien będą szybciej wysychać, ale także gorzej radzić sobie z wodą. Plusem jest również fakt, że ten materiał się nie elektryzuje. Kurtki z niego wykonane są jednak nieco mniej elastyczne niż poliestrowe – za to bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.
Czasami do kurtek sportowych dodaje się także inne materiały. Domieszka akrylu sprawia, że kurtki nie będą się odkształcać – a to z pewnością dodatnio wpływa na ich trwałość i fason. Z kolei spandex, a zwłaszcza elastan sprawią, że ubranie będzie bardziej elastyczne. Stąd bardzo często znajdziemy te materiały właśnie w kurtkach treningowych.
Kurtki 4F z logo firmy – jak wykonać na nich nadruk?
Kiedy wybierzemy już kurtki 4F dostosowane do naszych preferencji, warto też zastanowić się nad ich wyglądem. Pod tym względem dobór materiału także jest ważny. Na przykład poliamid pozwala na wykorzystanie bardziej nasyconych kolorów niż poliester. Jeśli więc zależy nam na oryginalnych barwach, zwróćmy na to uwagę.
Z biznesowego punktu widzenia bardziej istotna jest z kolei to, czy kurtkę sportową można znakować. Wystarczy przecież sprytnie umieścić na niej logo firmy, by stała się reklamą przedsiębiorstwa. Sponsorowanie sportowcom kurtki z logo może przynieść firmie sporą rozpoznawalność. Nie musi to być od razu Stoch czy Lewandowski, w lokalnej skali wystarczy na przykład biegacz wygrywający miejski wyścig.
Kurtki sportowe zazwyczaj znakuje się na dwa sposoby. W przypadku budowania rozpoznawalności przez sponsoring takich ubrań najlepiej będzie skorzystać ze znakowania folią flex. Co prawda wykonuje się nią jednokolorowe nadruki, ale są bardzo trwałe i pozostaną widoczne nawet po wielu miesiącach. Dodatkowo można je wykonać z folii odblaskowej. Efekt będzie znakomity. Co ważne, folia flex w żaden sposób nie obniża funkcjonalnych właściwości kurtki.
Tak dzieje się w przypadku drugiej metody znakowania, którą jest haft komputerowy. By wyhaftować wzór, trzeba przebić zewnętrzną warstwę kurtki. W miejscu nakłucia straci więc na przykład wodoodporność. Przy niewielkim logo nie powinien być to jednak duży problem. A jako że haft komputerowy jest bardzo elegancki, w ten sposób może powstać prestiżowa kurtka z logo, idealna na biznesowy podarunek.