19 maja 2024

Plecak na rower – kiedy się przyda i jaki wybrać?

4 min czytania
plecak na rower musi być wygodny

Miasta są dziś coraz bardziej zatłoczone. W ich centrach trudno znaleźć miejsce na zaparkowanie samochodu, a jeśli już się to uda, zwykle trzeba słono za nie zapłacić. Problemem są też korki, które sprawiają, że dojazd do miejsca docelowego zajmuje coraz więcej czasu. Popularnym rozwiązaniem staje się więc przesiadanie na rower.

Ten środek lokomocji to idealne rozwiązanie do omijania korków, a do tego potrzebuje minimalnej ilości miejsca na zaparkowanie. Jazda na rowerze pomaga również zadbać o kondycję. Coraz więcej osób dojeżdża rowerem do pracy, mnóstwo jeździ na nim w wolnym czasie.

By jednak wybierać się na takie wycieczki, potrzebny warto zaopatrzyć się w plecak na rower. Dzięki niemu podróże na dwóch kółkach pozwolą zabrać ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy. O ile oczywiście wybierzemy odpowiedni model.

Plecaki na rower – kiedy warto pomyśleć o specjalnym modelu?

Na krótkie, rekreacyjne przejażdżki na rowerze plecak nie będzie potrzebny. Wówczas wystarczy nam jakieś naczynie na wodę, na przykład bidon do szkoły. Dłuższe wypady wymagają jednak zabrania ze sobą choćby niewielkiego bagażu. Podobnie będzie przy dojeżdżaniu na rowerze do pracy.

Kiedy chcemy zabrać ze sobą bardzo dużo rzeczy – na przykład wybieramy się na kilkudniową rowerową wyprawę – plecak nie jest najlepszym rozwiązaniem. W takich wypadkach lepiej postawić na sakwy, które przytracza się bezpośrednio do rowerowej ramy.

W innych sytuacjach to właśnie plecak na rower będzie jednak idealnym rozwiązaniem. Sprawdzi się zarówno wtedy, gdy głównym bagażem ma być prowiant i napoje, jak i przy przewożeniu dokumentów, a nawet laptopa do pracy. Plecak na rower pozwala na pełne skupienie się na jeździe, nie ogranicza bowiem w żaden sposób naszych rąk.

Jaki plecak rowerowy wybrać? Najważniejsze możliwości

Przy wyborze plecaka na rower mamy kilka możliwości. Popularnym rozwiązaniem są plecaki sportowe, często wykorzystywane np. jako plecaki na trening. Takie modele są zwykle dobrze dopasowane do ciałą, a do tego wykonane z materiałów, które pozwalają na wentylację skóry. A to idealnie sprawdza się w czasie wysiłku, z którym wiąże się jazda na rowerze.

Niektórzy decydują się również na niewielkie plecaki turystyczne. W takich przypadkach ważny jest wybór odpowiedniej wielkości – najwygodniej jeździ się z plecakami o maksymalnej pojemności około 15 litrów. Większe modele mogą być już sporym obciążeniem.

Plecak na rower do pracy często należy z kolei do tzw. modeli biurowych. To eleganckie, często czarne plecaki – proste, bez zdobień. Wyróżnia je jednak dobrze zabezpieczona wewnętrzna kieszeń na urządzenia elektroniczne. Plecaki przystosowane do transportu takiego sprzętu znajdziesz na https://plecaki.com.pl/.

Niektórzy rowerzyści stawiają też na rozwiązania znane z biegowych zawodów. Plecaki do biegania w formie kamizelki można założyć także na rowerową przejażdżkę. Ich plusem jest lekkość, a także bukłak z rurką, który pozwala na picie bez konieczności zatrzymywania się czy sięgania za plecy. Takie kamizelki nie są jednak zbyt pojemne. Oprócz napoju zmieści się w nich drobna przekąska, portfel, telefon… i w zasadzie tyle.

Jakie plecak na rower będzie najlepszy? Cechy, na które trzeba zwrócić uwagę

Bez względu na to, na jaki model plecaka się zdecydujemy – pomijamy tutaj biegową kamizelkę – dobry model na rower powinien wyróżniać się kilkoma cechami. Omówimy najważniejsze z nich.

Wielkość i liczba kieszeni

O wielkości plecaka już wspomnieliśmy. Najwygodniej jeździ się z niewielkimi modelami. Kiedy jednak plecaka na rower używamy choćby do przewożenia zakupów, potrzebny może być nieco większy model. Nie powinniśmy jednak wybierać plecaków większych niż 25-litrowe. W przeciwnym razie jazda będzie trudna i bardzo niestabilna.

Ile kieszeni powinien mieć plecak na rower? Im więcej, tym lepiej. Boczne kieszenie pozwolą lepiej rozłożyć ciężar i poszczególne przedmioty. Zawsze pamiętajmy jednak, by te najcięższe znajdowały się jak najbliżej pleców. Wtedy nie będą nam zanadto ciążyć w czasie jazdy.

Szelki i pasy

Plecak na rower musi dobrze i wygodnie trzymać się na naszych plecach. Z tego powodu szczególnie ważne będą szelki. Oczywiście muszą być regulowane – bez tego ani rusz. Tylko takie rozwiązanie pozwoli odpowiednio dopasować plecak do naszej postawy na rowerze. Najlepiej, gdy szelki będą szerokie, wtedy ciężar będzie lepiej się rozkładać. Dla wygody przyda się na nich także warstwa pianki.

W stabilizacji plecaka w czasie jazdy pomagają również dwa pasy – piersiowy i biodrowy. Oba wpływają na lepszą równowagę w czasie jazdy. Pas piersiowy przesuwa szelki w stronę klatki piersiowej, dzięki czemu mniej wpijają się w ramiona. Pas biodrowy ma jeszcze ważniejszą funkcję. Odciąża nasze ramiona, przesuwając część ciężaru na biodra. Jeśli będzie dobrze dopasowany, szybko poczujemy różnicę.

Plecak na rower z wodoodporną powłoką

Jazda na rowerze w czasie deszczu nie należy do najprzyjemniejszych, ale czasami takiej sytuacji nie sposób uniknąć. Na rowerze nie rozłożymy jednak parasola. Dlatego, by ochronić przedmioty przewożone w plecaku, trzeba stawiać na wodoodporne modele. Czy to kolorowy, damski plecak na rower, czy biurowy model, plecak powinien być więc pokryty powłoką z poliuretanu. Pamiętajmy też o szczelnym zasuwaniu zamków!By zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze, na plecaku warto też umieścić odblaski. Czasami są zresztą wbudowane w plecak – takie rozwiązanie oferuje choćby marka Coolpack. Odblaski poprawią naszą widoczność w czasie jazdy w deszczu, we mgle oraz po zmroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *