29 września 2023

Piłkarskie mistrzostwa Europy. Które reprezentacje osiągnęły w nich najwięcej?

3 min czytania
komplety piłkarskie z nadrukiem

Komplety piłkarskie z nadrukiem herbu ulubionej reprezentacji narodowej to częsty zakup wśród kibiców na całym świecie. Najczęściej stroje piłkarskie są kupowane przy okazji największych futbolowych imprez, takich jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy. W zmaganiach na Starym Kontynencie dominuje kilka drużyn, które sprzedają zdecydowanie najwięcej koszulek. Popularność idzie w parze z sukcesami na stadionach. Które drużyny mogą pochwalić się największymi sukcesami na mistrzostwach Europy?

Finały to ich specjalność

“Piłka nożna to gra, w której za piłką biega 22 facetów, a na końcu i tak wygrywają Niemcy” – to zdanie wypowiedziane przez Gary’ego Linekera, jednego z najlepszych napastników w historii reprezentacji Anglii, świetnie pasuje do mistrzostw Europy. Zachodni sąsiedzi Polski są bowiem zdecydowanie najbardziej utytułowaną drużyną w historii tego turnieju i z dziewięcioma krążkami prowadzą w klasyfikacji medalowej.

Pierwszy tytuł Niemcy zdobyli w 1972 roku, po wygranej ze Związkiem Radzieckim. Cztery lata później dopiero po serii rzutów karnych przegrali z Czechosłowacją, by w 1980 roku ponownie sięgnąć po złoto. Łącznie mają na koncie trzy tytuły mistrzów Europy i trzy przegrane występy w finale. Żaden inny zespół nie grał w decydującym spotkaniu równie często.

Dominatorzy XXI wieku

Mimo wszystko piłkarska reprezentacja Niemiec akurat w Polsce nie ma wielkiej liczby fanów, między innymi z powodu historycznych zaszłości pomiędzy oboma krajami. Takich obciążeń nie ma w stosunkach polsko-hiszpańskich, więc czerwony strój do piłki nożnej drużyny zwanej “La Furia Roja” zdecydowanie częściej gości w szafach polskich kibiców.

Hiszpanie pierwsze mistrzostwo Europy zdobyli już w 1964 roku, gdy wygrali turniej jako gospodarze. Później wielokrotnie jechali na zawody w roli jednego z faworytów, ale w decydujących momentach zawodzili. Przylgnęło do nich nawet powiedzenie: “grają jak nigdy, przegrywają jak zawsze”. Porażka w finale z 1984 roku tylko pogłębiła to wrażenie.

Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego na dobre zerwali z niechlubną przeszłością dopiero w XXI wieku, gdy na kilka lat zdominowali europejską i światową piłkę. Najpierw wygrali mistrzostwa Europy w 2008 roku, by po czterech latach, jako pierwsza drużyna w historii, obronić tytuł.

Atut własnego boiska

Nie tylko Hiszpanie wykorzystali fakt, że mistrzostwa Europy były rozgrywane na ich murawach. Atut własnego boiska pomógł wygrać również Francuzom, którzy sięgnęli po tytuł w 1984 roku, gdy do finału doprowadził ich Michel Platini. W 2000 roku wygrali Euro po raz drugi, tym razem na boiskach w Belgii i Holandii. O włos od powtórzenia sukcesu z lat 80. byli w roku 2016. Finały ponownie rozgrywano nad Sekwaną i Loarą, ale tym razem Francuzi po dogrywce przegrali z Portugalczykami.

Na własnym boisku udało się również wygrać Włochom, którzy triumfowali w mistrzostwach Europy tylko raz, w 1968 roku. Poza tym drużyna z Półwyspu Apenińskiego ma na koncie dwa przegrane finały. Aż trzy razy w decydującym meczu przegrali pierwsi triumfatorzy piłkarskiego Euro, czyli reprezentacja Związku Radzieckiego. Mistrzowie z 1960 roku przegrywali finały z Hiszpanią, Niemcami i Holandią.

Właśnie koszulki tej ostatniej drużyny, czyli “Pomarańczowych”, to również częsty wybór polskich kibiców. Dzięki Cristiano Ronaldo nad Wisłą sporą grupę fanów mają także Portugalczycy, mistrzowie z 2016 roku. Pozostałe zespoły z jednym złotym medalem na koncie, czyli Czechosłowacja, Grecja i Dania, nie są w Polsce zbyt popularne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *