3 czerwca 2023

Najbogatszy klub świata. Ile czołowe kluby wydają na pensje piłkarzy?

3 min czytania
najbogatsze kluby piłkarskie świata

W piłkarskim środowisku często można usłyszeć opinię, wedle której jakość składu drużyny najlepiej odzwierciedla suma wydatków na pensje. Ma to być wskaźnik bardziej adekwatny nawet od kwot transferowych. Zarobki czołowych zawodników od lat systematycznie rosną, a nawet kluby z egzotycznych lig kuszą piłkarzy niewyobrażalnymi apanażami. Co jakiś czas pojawiają się jednak zestawienia, z których wynika, że najwięcej na pensje wciąż wydają najbogatsze kluby świata z Hiszpanii i Anglii.

FC Barcelona – prawie cały budżet na pensje

Największe koszty związane z wynagrodzeniem piłkarzy ponosi FC Barcelona. Zespół z Katalonii w sezonie 2018/2019 tylko na pensje dla zawodników wydał aż 444 miliony euro. W tej kwocie zawiera się między innymi gigantyczna kwota, jaką zarabia Lionel Messi. Uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii Argentyńczyk rocznie inkasuje z klubu niemal 50 milionów euro netto. Innymi świetnie zarabiającymi piłkarzami Barcelony są Antoine Griezmann i Luis Suarez. Niepokojący dla hiszpańskiego klubu może być jednak fakt, że wydaje na pensje znaczną część całego budżetu. Pod względem sumy wynagrodzeń dla drużyny Barcelona dystansuje pozostałe najbogatsze kluby świata o ponad 100 milionów euro.

W Anglii najwięcej płaci… szósty

W Barcelonie w parze z największymi wydatkami idą sukcesy sportowe – latem 2019 roku świętowała mistrzostwo Hiszpanii. Inaczej jest w przypadku Manchesteru United. Klub, który chwali się trzecimi najwyższymi przychodami w świecie futbolu, w sezonie 2018/2019 wydał na pensje 332 miliony euro. To dało mu drugie miejsce na liście najhojniej wynagradzanych drużyn. Sowicie opłacani David de Gea i Paul Pogba nie poprowadzili jednak klubu do trofeów – drużyna zajęła dopiero szóste miejsce w Premier League i nie zakwalifikowała się do Ligi Mistrzów.

Najbogatszy klub świata na trzecim miejscu

Podium zespołów najwięcej wydających na piłkarzy zamyka Real Madryt. Najbogatszy klub świata, który w 2018 roku mógł się pochwalić przychodami w wysokości 750 milionów euro, w sezonie 2018/2019 wypłacił piłkarzom 321 milionów. W tym przypadku sukcesów również nie było, bo tamten sezon był dla “Królewskich” pasmem niepowodzeń w lidze oraz europejskich pucharach. Jedynym trofeum było klubowe mistrzostwo świata. Najwięcej w tym okresie zainkasował Gareth Bale – zarobki Walijczyka sięgają 27 milionów euro rocznie. Jesienią 2019 roku na madryckiej liście płac zdystansował sprowadzony z Chelsea Eden Hazard, który ma otrzymywać za sezon 31 milionów.

Ile płacą piłkarzom inne najbogatsze kluby piłkarskie świata?

Kolejne miejsce w rankingu najlepiej płacących zespołów zajmuje Manchester City. Według wyliczeń zajmującego się biznesowymi aspektami futbolu bloga Swiss Ramble, mistrz Anglii 2019 wypłacił piłkarzom 315 milionów euro. Za plecami “The Citizens” pojawiają się triumfatorzy ligi niemieckiej, francuskiej i włoskiej – Bayern Monachium, Paris Saint-Germain i Juventus. Cała trójka wydaje na pensje drużyny po niespełna 300 milionów euro. Największy znak zapytania trzeba jednak postawić przy zespole z Paryża. Dane dotyczące klubu należącego do szejków pochodzą bowiem z sezonu 2017-2018: dotąd nie ujawniono, ile PSG wydało na płace w kolejnym sezonie. Podobnie jest w przypadku drużyn zamykających pierwszą dziesiątkę zestawienia – Liverpoolu, Chelsea oraz Arsenalu.

Najbogatsze kluby na świecie dużo zarabiają między innymi na reklamowaniu sponsorów na swoich koszulkach. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym kolejnym artykule: Stroje piłkarskie magnesem dla sponsorów. Ile trzeba zapłacić za miejsce na koszulce najlepszych drużyn?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *