13 września 2024

Piłka nożna i miliony. Najbogatsze kluby świata

3 min read
najbogatsze kluby świata

Najbogatsze kluby świata co roku generują przychody liczone w setkach milionów euro. Real Madryt, FC Barcelona czy kluby piłkarskie z Manchesteru są wyceniane na miliardy dolarów. Przy nich kluby piłkarskie w Polsce wciąż wyglądają jak ubodzy krewni. Które zespoły mogą pochwalić się najbogatszym zapleczem? Przedstawiamy listę piłkarskich miliarderów.

Najbogatsze kluby świata

Na liście najbogatszych klubów piłkarskich na świecie próżno szukać drużyn spoza Europy. Piłka nożna na Starym Kontynencie to nadal światowy lider, który tylko umacnia swoją pozycję i zwiększa przychody. W rankingu firmy Deloitte, która zbadała finanse klubów za sezon 2017/2018, dominują uznane marki.

Hiszpanie na czele

Po raz dwunasty listę futbolowych krezusów otwiera Real Madryt. Przychody klubu, który może się pochwalić największą liczbą triumfów w Lidze Mistrzów, przekroczyły 750 milionów euro – to rekord w historii zestawienia. Ponad 350 mln pochodziło z działalności komercyjnej, co również jest najwyższym wynikiem w historii. Drugą drużynę, FC Barcelona, Real wyprzedził o ponad 60 milionów euro. Hiszpańskie kluby przeskoczyły Manchester United, który zwyciężył w rankingu za sezon 2016/2017. Tym razem angielski klub zanotował nie tylko spadek w zestawieniu, ale też w wysokości przychodów.

Sklep piłkarski 11 teamsports.pl

Anglicy zdominowali dziesiątkę

Mimo gorszych wyników United kluby z angielskiej Premier League zdominowały ranking najbogatszych klubów świata. W czołowej dziesiątce znalazło się ich aż sześć: jeszcze nigdy nie było w niej tak wielu reprezentantów jednego kraju. Miejsca w czołówce zajęły kluby z Manchesteru – United i City, Londynu – Chelsea, Arsenal i Tottenham, a także Liverpool. Większość z nich zanotowała wzrost przychodów o kilkadziesiąt milionów euro w stosunku do wcześniejszego sezonu – oprócz United spadła jeszcze tylko suma wpływająca na konto Arsenalu. Poza nimi w czołówce znaleźli się również dominatorzy ligi niemieckiej i francuskiej. Bayern Monachium utrzymał czwarte miejsce, a Paris Saint-Germain awansował z siódmego na szóste. W czołowej dziesiątce po raz pierwszy zabrakło natomiast klubu z Włoch. Najlepszy z nich był Juventus, ale zajął dopiero jedenaste miejsce.

Najbogatsze kluby świata według Deloitte – raport piłkarski ze stycznia 2019 roku:

1. Real Madryt – 750,9 miliona euro przychodów

2. FC Barcelona – 690,4 mln

3. Manchester United – 666 mln

4. Bayern Monachium – 629,2 mln

5. Manchester City – 568,4 mln

6. Paris Saint-Germain – 541,7 mln

7. Liverpool – 513,7 mln

8. Chelsea – 505,7 mln

9. Arsenal – 439,2 mln

10. Tottenham Hotspur – 428,3 mln

Kluby piłkarskie w Polsce

W rankingu uwzględniono kluby, których przychody wyniosły co najmniej 200 milionów euro. W zestawieniu nie było więc żadnego przedstawiciela polskiej ekstraklasy, którzy o takich pieniądzach mogą jedynie pomarzyć. Według Deloitte przychody lidera polskiej ligi pod tym względem, Legii Warszawa, wyniosły w 2018 roku 100 milionów, tyle że… złotówek. Za plecami klubu ze stolicy znalazł się Lech Poznań – 57,1 mln zł przychodów, a także Lechia Gdańsk – 48,3 mln. O najlepszych trenerach polskiego klubu Lech Poznań piszemy w artykule: https://www.wspieramyklub.pl/andre-nie-zagra-w-meczu-z-lechem/.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *