3 czerwca 2023

Liga Mistrzów. Najbardziej utytułowane kluby w Europie

4 min czytania
real liga mistrzów

Historia zmagań o miano najlepszej drużyny klubowej Starego Kontynentu sięga połowy lat 50. ubiegłego wieku. Po niespełna 40 latach rozgrywki znane jako Puchar Europy Mistrzów Krajowych przeszły gruntowną reformę i dziś funkcjonują jako Liga Mistrzów. Od tego czasu nie najlepiej radzą w niej sobie polskie drużyny. W pucharach regularnie wygrywają za to zespoły z południowej i zachodniej Europy. Które z nich mają najlepsze wspomnienia związane z tymi prestiżowymi zmaganiami?

Real – Liga Mistrzów i 13 triumfów

Listę najbardziej utytułowanych klubów na europejskiej arenie otwiera Real Madryt. To “Królewscy” w 1956 roku zostali pierwszymi triumfatorami rozgrywek, pokonując francuskie Stade de Reims. Zresztą aż w pięciu pierwszych edycjach zwyciężał właśnie Real. Liga Mistrzów, czyli nowy format rozgrywek, nie zepchnął zespołu z piedestału. Trzy razy triumfował na przełomie wieków, do tego doszły także cztery wygrane w latach 2014-2018. W tym czasie Real sięgnął po to trofeum trzy razy z rzędu, co nie udało się nikomu od wprowadzenia nowego formatu rozgrywek. Łącznie został najlepszą drużyną kontynentu aż 13 razy, poza tym trzykrotnie przegrywał w finale. Najwięcej triumfów w Europie z madrycką drużyną święcił Francisco Gento, który wygrał Puchar Mistrzów aż sześć razy. Obecnie jest honorowym prezesem klubu.

AC Milan – włoski rekordzista

Najbardziej utytułowaną włoską drużyną jest AC Milan. Zespół z Lombardii po raz pierwszy sięgnął po najcenniejsze klubowe trofeum w Europie w 1963 roku, w finale pokonując portugalską Benficę. Złoty czas mediolańczyków to również przełom lat 80. i 90. oraz pierwsza dekada XXI wieku. Milan triumfował w rozgrywkach siedem razy, co stanowi ponad połowę łącznego dorobku wszystkich włoskich drużyn. We wszystkich najnowszych sukcesach mediolańczyków w Europie brał udział Paolo Maldini. Znakomity obrońca po raz pierwszy triumfował z drużyną w Pucharze Mistrzów w 1989 roku, po raz ostatni w 2007. Do tego dochodzą jeszcze trzy porażki w decydującym meczu – łącznie Maldini zagrał w ośmiu finałach.

FC Liverpool i thriller z Polakiem w roli głównej

Wśród angielskich drużyn liderem jest Liverpool, którego piłkarze sześciokrotnie wznieśli puchar. Cztery razy takie wydarzenie miało miejsce w latach 1977-1984 – w tym okresie szczególnie zasłużył się Bob Paisley. Jeden z najbardziej utytułowanych brytyjskich trenerów w historii poprowadził “The Reds” w trzech zwycięskich finałach. Dwie ostatnie udane przygody Liverpoolu w Lidze Mistrzów to już XXI wiek. Szczególnie dramatyczny był finał z 2005 roku. Po pierwszej połowie Anglicy przegrywali z Milanem już 0:3, by doprowadzić do dogrywki i rzutów karnych. W nich bohaterem został polski bramkarz Liverpoolu Jerzy Dudek, który swoim tańcem w bramce, nazwanym potem “Dudek dance”, zdeprymował zawodników z Włoch.

Pięć zwycięstw: Bayern Monachium i FC Barcelona

Na liście najbardziej utytułowanych europejskich klubów nie może zabraknąć przedstawiciela Niemiec. Jest nim Bayern Monachium, który pięć razy wygrał elitarne rozgrywki. Najpierw dokonał tego w trzech kolejnych sezonach w latach 1974-1976. W tamtych sukcesach ważne role odegrali między innymi Franz Beckenbauer i Gerd Mueller. Później Bawarczycy jeszcze dwa razy wygrali Ligę Mistrzów, po raz ostatni po “niemieckim” finale z 2013 roku, w którym pokonali Borussię Dortmund.

Tyle samo triumfów ma na koncie FC Barcelona. Pierwsze trofeum zdobyła w 1992 roku, ale w latach 2006-2015 dopisała jeszcze cztery. Dzięki temu, podobnie jak Real, Milan i Bayern, może szczycić się umieszczaną na lewym rękawie koszulek Honorową odznaką Ligi Mistrzów. Prawo do zdobienia strojów tym symbolem posiada jeszcze tylko Ajax z Amsterdamu – za trzy triumfy z rzędu w latach 70. Najnowszych sukcesów Barcelony pewnie by nie było, gdyby nie Lionel Messi, który cztery razy wygrał z nią Ligę Mistrzów. Inni ważni zawodnicy dla tej drużyny w latach największych sukcesów to między innymi David Villa, król strzelców mundialu 2010 (wspólnie z trzema innymi piłkarzami), Brazylijczyk Ronaldinho czy Hiszpan Andres Iniesta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *