12 grudnia 2024

Legia, Polonia i inne warszawskie kluby piłkarskie

4 min read
piłka na boisku, kluby w Ekstraklasie

Legia Warszawa jest aktualnie jedynym klubem ze stolicy kraju, który występuje w piłkarskiej Ekstraklasie. Wielu kibiców bardzo dobrze pamięta również Polonię, która jeszcze kilka lat temu również miała pewne miejsce w elicie. W Warszawie działało jednak bądź nadal działa również kilka innych klubów, które każdy szanujący się kibic powinien znać.

Najwięksi – Legia i Polonia

Legia powstała w 1916 roku na Wołyniu jako piłkarska drużyna legionowa. Po czterech latach została reaktywowana w Warszawie. W najwyższej polskiej lidze zadebiutowała w 1927 roku, ale pierwszego mistrzostwa kraju doczekała się dopiero po wojnie – w roku 1955. Funkcjonowała już wówczas jako sekcja CWKS, czyli Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego. W ostatnich latach Legia to najbogatszy klub Polski, który ma już na koncie 13 tytułów mistrza kraju. Wielu jej piłkarzy grało w reprezentacji “biało-czerwonych” – najwybitniejszy z nich to Kazimierz Deyna, członek słynnej kadry “Orłów Górskiego”. W XXI wieku z Legii wywodzą się czołowi polscy bramkarze: jej zawodnikami byli Łukasz Fabiański, Artur Boruc i Wojciech Szczęsny.

Największym lokalnym rywalem Legii niemal zawsze była Polonia. Zespół, który od charakterystycznych strojów zyskał przydomek “Czarnych Koszul”, to najstarszy istniejący klub piłkarski w Warszawie. Powstał w 1911 roku, 16 lat później był jednym z założycieli ligi piłkarskiej w Polsce. Już wcześniej, w 1921 roku, Polonia wywalczyła srebrny medal mistrzostw kraju. Po tytuł sięgnęła dwukrotnie: w 1946 i 2000 roku. Po sezonie 2012/2013 została jednak relegowana z Ekstraklasy z powodów administracyjnych, dziś występuje w III lidze. Do najwybitniejszych piłkarzy, którzy trafili z Polonii do reprezentacji Polski, należą Władysław Szczepaniak – przedwojenny kapitan kadry – oraz Emmanuel Olisadebe, jej najlepszy strzelec na początku XXI wieku.

Legia Warszawa skład na sezon 2019-2020. Kluby piłkarskie w Ekstraklasie.
Skład Legii Warszawa na sezon 2019/2020.
Źródło: https://sport.se.pl/pilka-nozna/ekstraklasa/legia-warszawa-sklad-2019-legia-warszawa-pilkarze-sezon-2019-2020-aa-Bfii-mtdo-t3YB.html

Pozostali przedstawiciele w Ekstraklasie

Oprócz Polonii i Legii jeszcze dwie drużyny ze stolicy występowały w najwyższej lidze. Większe sukcesy ma na koncie Gwardia. Klub o wdzięcznym przydomku “Harpagony” powstał w 1948 roku i został pierwszym polskim klubem, który wystąpił w Pucharze Europy – w sezonie 1955/1956 przegrał jednak w dwumeczu ze szwedzkim Djurgardens IF. Największy sukces Gwardii na krajowym podwórku to wicemistrzostwo Polski z 1957 roku, do tego dochodzą jeszcze dwa trzecie miejsca. To właśnie z tego klubu piłkarską Polskę zaczęli podbijać między innymi Dariusz Wdowczyk i Dariusz Dziekanowski. O największych sukcesach polskich drużyn piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/polskie-druzyny-w-pucharach-gornik-legia-i-najwieksze-sukcesy/. Ostatni sezon zespołu w elicie to jednak rok 1983. Z czasem drużyna spadała coraz niżej, aż w końcu, jesienią 2018 roku, nie przystąpiła do rozgrywek w klasie B.

13 sezonów w Ekstraklasie ma na koncie Warszawianka, założona w 1921 roku. Sześć lat później, w debiutanckim meczu w lidze, pokonała 4:1 Legię. Najlepiej poszło jej w 1936 roku, gdy skończyła ligę na piątym miejscu. Wraz z nadejściem II wojny światowej dobre czasy Warszawianki się jednak skończyły. Po wojnie nigdy nie zagrała w Ekstraklasie, a w 1975 roku jej sekcję piłkarską rozwiązano.

Inne kluby z Warszawy

Aktualnie za najlepszy warszawski klub obok Legii i Polonii można uznać Ursus. Występuje on bowiem w grupie pierwszej III ligi, na tym samym poziomie co “Czarne Koszule” oraz rezerwy Legii. Ursus został założony w 1935 roku, nawet w czasie wojny jego piłkarze brali udział w konspiracyjnych rozgrywkach. Drużyna ma za sobą kilka sezonów w II lidze, w której regularnie występowała w latach 70. i 80. Wychowankiem klubu jest między innymi Roman Kosecki, 69-krotny reprezentant Polski.

Kolejnych klubów ze stolicy trzeba szukać w IV lidze. Do najbardziej znanych należą Drukarz i Hutnik. Ten pierwszy działa od 1926 roku, jednak aż do lat 60. nie posiadał własnego stadionu. Największy sukces klubu to mistrzostwo Polski juniorów młodszych z 2001 roku. W Drukarzu w piłkę zaczynali grać również bracia Michał i Marcin Żewłakowie, reprezentanci Polski z początków XXI wieku. Hutnik może się poszczycić nieco krótszą historią, działa bowiem od 1957 roku. Jego drużyna seniorów znaczyła jednak w polskim futbolu znacznie więcej niż Drukarz – jej największy sukces to szóste miejsce w II lidze w sezonie 1992/1993. W latach 90. w Hutniku występowali między innymi Grzegorz Szamotulski i Marcin Mięciel, późniejsi reprezentanci Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *