3 marca 2024

Czy stosowanie odżywek przed treningiem ma sens?

3 min czytania
trening a odżywki

Jeszcze niedawno przed treningiem wystarczało posilić się bułką z bananem — jednak w dzisiejszych czasach wydaje się, że wszyscy mówią o suplementach przedtreningowych w różnych mediach społecznościowych. Przedtreningówka jest dziś czymś, co często widzimy na siłowni. I słusznie. Wiele suplementów diety tego typu zawiera bezpieczne, zwiększające energię składniki, ale to nie znaczy, że należy bezkrytycznie je zażywać.

Czym są przedtreningówki.

Suplement przedtreningowy to każdy produkt – zwykle napój lub rozpuszczalny proszek – który ma zwiększać wydajność treningu, gdy zostanie spożyty przed jego rozpoczęciem. Zazwyczaj jest to suplement diety spożywany przed porannym treningiem w celu zwiększenia poziomu energii. Takie suplementy często zawierają mieszankę stymulantów jak kofeina, witamin z grupy B, węglowodanów i przeciwutleniaczy.

Jeśli ciekawią cię odżywki przedtreningowe –  Sklep Sport Max dysponuje wieloma różnymi rodzajami suplementów i przeciwutleniaczy. Można powiedzieć, że każda marka suplementów i odżywek do ćwiczeń ma swoją własną formułę pre-workout. To znaczy, że żadne dwie przedtreningówki nie zawierają tych samych lub nawet podobnych składników. Badania rynkowe wskazują, że przeważająca większość suplementów zawiera nieujawnione składniki. 

Ponieważ to suplementy diety, nie muszą zawierać składników aktywnych. Nie są to leki; większość ludzi bierze suplementy przedtreningowe, po prostu chcąc zwiększyć swoją energię, co pozwoli na większą intensywność ćwiczeń lub aby poczuć się lepiej i mniej zmęczyć podczas treningu. 

Chodzi o to, że pre-workout pomaga poprawić wydajność, głównie poprzez zwiększenie energii i skupienia umysłu. Często podczas treningu ma miejsce „nagłe zejście” – docieramy do granicy swojej energii. Przedtreningówka może nam pomóc przekroczyć tę granicę i skutecznie ćwiczyć przez z góry założony czas.

Co zawierają suplementy przedtreningowe?

W skład suplementów przedtreningowych mogą wchodzić substancje, które pomogą nam rozwinąć dobrą kondycję — węglowodany, kofeinę czy monohydrat kreatyny.

  • Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla Twojego organizmu — prawie każdy posiłek je zawiera. Jednak dodatkowa dawka węglowodanów sprawi, że organizm będzie mógł rozłożyć zapasy energii przechowywane w mięśniach, co zwiększy energię przed treningiem.
  • Kofeina jest dobrze znanym środkiem pobudzającym, który może zwiększyć energię i czujność, a badania wykazały, że może również zwiększyć wydajność sportową. Dodatkowy zastrzyk kofeiny pozwala ci na poprawę koncentracji — co ma dodatni wpływ na wyniki w sporcie.
  • Monohydrat kreatyny to kolejny składnik często spotykany w formułach przedtreningowych. Jest to pochodna trzech aminokwasów, która jest naturalnie produkowana w organizmie i przechowywana w mięśniach jako szybkie źródło energii. Kreatyna może Ci pomóc w osiągnięciu lepszych wyników podczas interwałów o wysokiej intensywności i wspomagać wzrost mięśni.

Sklep Sport Max – Odżywki i Suplementy diety dla sportowców ma w swojej ofercie takie właśnie przedtreningówki i inne suplementy. Jak sama nazwa wskazuje, suplementy diety nie zastąpią racjonalnego odżywiania — mogą jednak stanowić dobry zastrzyk energii, który pomoże ci w wydłużeniu czasu ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *