19 maja 2024

Buty piłkarskie na Euro 2020. W jakich grają największe gwiazdy?

3 min czytania
Buty piłkarskie na euro 2020

16 edycja mistrzostw Europy w piłce nożnej, czyli Euro 2020, to turniej wyjątkowy. UEFA już kilka lat przed rozpoczęciem imprezy zdecydowała, że rozgrywki planowane w 60. rocznicę pierwszych mistrzostw Europy będą rozgrywane na całym Starym Kontynencie. Oznaczało to mecze w 11 miastach usytuowanych w 10 europejskich krajach – od Wielkiej Brytanii po Azerbejdżan. Wyjątkowości turniej nabrał jeszcze bardziej, kiedy z powodu pandemii koronawirusa trzeba było przesunąć go o rok. To nie wpłynęło jednak na producentów piłkarskiego obuwia. Jak zwykle przygotowali bowiem nowe propozycje dla piłkarzy, które w czasie Euro promowały największe piłkarskie gwiazdy. Na jakie modele zdecydowali się Cristiano Ronaldo, Kevin De Bruyne czy Paul Pogba? Poznaj zatem buty piłkarskie na EURO 2020!

Stary mistrz i nowa gwiazda w butach Nike

Wyznacznikiem wielu trendów w europejskiej piłce, nie tylko dotyczących poruszania się na boisku czy sposobu oddawania strzałów, pozostaje Cristiano Ronaldo. Doświadczony Portugalczyk wystartował w Euro 2020, by walczyć w obronie tytułu mistrzowskiego wywalczonego w 2016 r. Podobnie jak to robi w ostatnich latach, przystąpił do rozgrywek w butach Nike.

Tym razem amerykański gigant ponownie przygotował dla Portugalczyka specjalny model butów. To nowa odsłona Nike Mercurial w wersji Superfly (sprawdź ofertę na https://www.11teamsports.pl/), utrzymana w kolorystyce opartej na połączeniu bieli z energetycznymi kolorami – czerwienią i pomarańczowym. To debiut kolekcji Spark Positivity: na mistrzostwach żaden inny piłkarz nie gra w takich butach.

Poza Ronaldo wiele oczu jest zwróconych na Kyliana Mbappe. Francuz jest uważany za następcę Ronaldo, a jego drużyna rozpoczynała mistrzostwa jako główny faworyt imprezy. Mbappe również stawia na korki Nike Superfly, korzysta jednak ze standardowego modelu dostępnego w ogólnej sprzedaży z kolekcji Impulse. W korkach Nike z tej paczki występuje także kilka innych gwiazd. Wspomniany we wstępie De Bruyne to użytkownik modelu Phantom GT. Jego kolega z kadry Belgii, Eden Hazard, wybrał z kolei wersję Mercurial Vapor, podobnie jak gwiazdor Niemców Joshua Kimmich.

Adidas – francuskie gwiazdy, niemieckie doświadczenie

Adidas przygotował na Euro 2020 kolekcję Showpiece (sprawdź ją na https://www.11teamsports.pl/category/buty-pilkarskie-meskie-adidas), nawiązującą do butów obecnych już na poprzednim europejskim czempionacie. Wówczas srebrne buty spisały się znakomicie i nowe kolekcja jest oparta o podobny schemat kolorystyczny. Na mistrzostwach można oglądać dwa modele z tej kolekcji – Predator oraz X Ghosted. Tym pierwszym butom zaufał między innymi Paul Pogba, czyli inna obok Mbappe gwiazda Francuzów.
Mimo wszystko część piłkarzy korzysta jeszcze z nieco starszych propozycji od Adidasa. Tak jest z najbardziej doświadczonymi piłkarzami grającymi w butach X Ghosted. Karim Benzema, kolega Pogby z zespołu, zaczął turniej w różowej wersji wspomnianych korków. Podobnie postąpił Thomas Muller z reprezentacji Niemiec. Jeszcze inny jest przypadek rozgrywającego Niemców, Toniego Kroosa – on od lat korzysta jedynie z białych butów z wycofanej już kolekcji Adidasa, ale producent specjalnie dla niego przygotowuje jeszcze tamte “stare” buty. Nie inaczej jest w czasie Euro 2020.

Puma atakuje pozycje rywali

Puma, trzecia z czołowych marek piłkarskiego obuwia, przez kilka lat pozostawała nieco w cieniu konkurencji. Ostatnie sezony to jednak zdecydowany szturm niemieckiej firmy na pozycje zajmowane przez Nike i Adidasa. Udało się jej między innymi pozyskać do współpracy kilka piłkarskich gwiazd, które biegają w jej butach w czasie Euro 2020.

Podobnie jak rywale, tak i Puma ma w swojej “stajni” Francuzów. W modelu Ultra na turnieju prezentują się Antoine Griezmann, jeden z głównym ambasadorów marki, oraz Raphael Varane i Kingsley Coman. Ten sam model jest też obecny w angielskiej szatni za sprawą Kyle’a Walkera i Harry’ego Maguire’a.

Drugi ze sztandarowych modeli Pumy, czyli buty Future Z, nie jest tak mocno obecny na mistrzostwach Europy – a przynajmniej nie promują go aż tak duże nazwiska. Uważny kibic dostrzeże jednak, że w takich butach po murawie biega na przykład Granit Xhaka z kadry Szwajcarii czy Włoch Giovanni Di Lorenzo.

Dowiedz się więcej o najnowszych korkach Puma: https://www.wspieramyklub.pl/korki-puma-future-i-ultra-z-kolekcji-under-the-lights-co-je-wyroznia/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *