8 października 2024

Real – Barcelona: mecze jak żadne inne. Historia El Clasico

4 min read
mecz barcelona real transmisja w telewizji

Niewiele piłkarskich wydarzeń tak elektryzuje kibiców, jak mecz Barcelona – Real. Transmisja w telewizji dociera do setek krajów, a nawet tysiące kilometrów od Hiszpanii fani dzielą się na zwolenników zespołu z Katalonii i Kastylii. Spotkania dwóch wielkich rywali doczekały się zresztą miana “El Clasico”, czyli klasyku. Jaka jest historia jednej z najsłynniejszych sportowych rywalizacji?

Historia El Clasico – wyniki na początku wieku

Jak daleko sięga historia El Clasico? Wyniki oficjalnych spotkań otwiera rezultat z 1902 roku, czyli pierwszego sezonu w historii Realu Madryt. W maju drużyna występująca wówczas jeszcze jako Madryt FC zmierzyła się z istniejącą od niespełna trzech lat Barceloną. Mecz rozegrano w ramach Pucharu Koronacji, który miał uhonorować Alfonsa XIII, króla Hiszpanii. W półfinale turnieju Barcelona wygrała 3-1, a jedną z bramek zdobył Joan Gamper, założyciel klubu.

Po 27 latach oba zespoły wzięły udział w pierwszym sezonie Primera Division, czyli hiszpańskiej ekstraklasy. Już w drugiej kolejce obie drużyny zmierzyły się w Barcelonie, gdzie goście zwyciężyli 2-1. Drużyna z Katalonii zrewanżowała się piłkarzom ze stolicy na ich boisku, wygrywając 1-0. Oba zespoły wraz z Athletikiem Bilbao są jedynymi, które nigdy nie spadły z Primera Division, i do dziś rozegrały ponad 240 oficjalnych spotkań. Mierzyły się nie tylko w lidze, ale również między innymi w Pucharze Króla oraz europejskich pucharach.

Real – Barcelona: mecze z podtekstami

Rywalizacja między klubami szybko wykroczyła jednak daleko poza futbol. Oba stały się reprezentantami rywalizujących ze sobą regionów – Katalonii i Kastylii. Dążenia niepodległościowe tego pierwszego były manifestowane w czasie meczów, sytuację dodatkowo zaogniła wojna domowa w Hiszpanii z lat 30. W czasie walk zginął nawet Josep Sunyol, zaangażowany politycznie prezydent Barcelony.

Po wojnie władzę w Hiszpanii przejął generał Francisco Franco. To za czasów jego dyktatury wydarzyło się kilka sytuacji, które przeszły do historii rywalizacji Real – Barcelona. Mecze czasami miały niecodzienny przebieg. W 1943 roku w spotkaniu krajowego pucharu, zwanego wówczas na cześć Franco Pucharem Generalisimo, Real wygrał aż 11-1. To do dziś najwyższe zwycięstwo w historii El Clasico. Tyle że po meczu rozeszła się plotka, że piłkarze z Katalonii przed spotkaniem zostali zastraszeni przez pracowników biura bezpieczeństwa. W 1961 roku Barcelona wyeliminowała natomiast Real z Pucharu Europy po tym, jak sędzia nie uznał kilku bramek dla drużyny z Madrytu.

Sklep piłkarski 11 teamsports.pl

Transfery jak oliwa do ognia

W obu klubach występowali najlepsi strzelcy Primera Division, a rywalizację między zespołami rozpalało też wzajemne podbieranie sobie piłkarzy. Na początku lat 50. Ladislao Kubala, uciekinier z Węgier, miał już niemal uzgodnione warunki kontraktu z Realem, a ostatecznie trafił do Barcelony. Kilka lat później Katalończycy zagięli parol na Alfredo Di Stefano, ale Argentyńczyk został legendą Realu.

Kontrowersji nie brakuje również w ciągu ostatnich lat. Już w XXI wieku oba kluby zaciekle walczyły o Neymara, który ostatecznie trafił do Barcelony. Dużo emocji wywoływały także transfery między klubami. Najgoręcej było chyba w 2000 roku, gdy Katalonię na Kastylię zamienił Luis Figo. W ten sposób w jeden dzień z idola barcelońskich kibiców stał się wrogiem publicznym numer jeden. Gdy wrócił na stadion byłego klubu w koszulce wielkiego rywala, w jego kierunku na boisko poleciały nie tylko zapalniczki i monety, ale nawet… łeb świni.

https://www.youtube.com/watch?v=kPVNolBVpn4

Mecz Barcelona – Real: transmisja w telewizji, książki i filmy

Dziś Real i Barcelona należą do ścisłej europejskiej czołówki, a ich rywalizacją pasjonują się kibice na całym świecie. Ekipa z Madrytu to w ostatnich latach najbogatszy klub piłkarski świata z rekordową liczbą triumfów w Lidze Mistrzów. W Primera Division dominują z kolei Katalończycy. Gdzie można obejrzeć mecz Barcelona – Real? Transmisja w telewizji dociera do większości krajów, w Polsce ostatnie starcia w lidze hiszpańskiej były pokazywane przez dwie sportowe stacje jednocześnie.

Po każdym meczu obu drużyn do internetu trafiają filmy z kontrowersyjnymi sytuacjami, o rywalizacji Realu z Barceloną napisano także wiele książek. Jak jeszcze dokładniej zgłębić temat “historia El Clasico”? Wyniki najważniejszych meczów, ich okoliczności oraz źródła międzyklubowych konfliktów przybliża między innymi książka Alfredo Relano “Barca vs. Real. Wrogowie, którzy nie mogą bez siebie żyć”. W 2015 roku została przetłumaczona na język polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *