13 września 2024

Jak zawodnicy wymuszali transfery? Bundesliga, Premier League i skandale przed zmianą klubu

3 min read
transfery piłkarskie na żywo

Tematem, który zawsze wywołuje wśród kibiców wielkie emocje, są transfery piłkarskie. Ekstraklasa czy Bundesliga, zmiany klubów przez czołowych zawodników zwykle kończą się sporymi kontrowersjami. A transfery piłkarskie na żywo są śledzone przez fanów do ostatnich chwil okna transferowego. Nie zawsze jednak to klub decyduje o sprzedaży piłkarza – zdarza się, że zawodnicy starają się wymusić na pracodawcy pozwolenie na przeprowadzkę. W ostatnich latach kilka gwiazd robiło to w szczególnie spektakularny sposób.

Ousmane Dembele – transfery. Bundesliga zbyt mała

Za “eksperta” od wymuszania transferów może uchodzić Ousmane Dembele. Chociaż dotąd tylko dwukrotnie zmieniał klub, za każdym razem wywoływał przy tym skandal. Najpierw, jako 18-letni piłkarz Rennes, rozważał nawet zerwanie kontraktu, byle przejść do Manchesteru City. Ostatecznie do tego nie doszło, ale gdy rok później odszedł do Borussii Dortmund, też nie żegnał się z francuskim klubem w najlepszej atmosferze. W Niemczech Dembele podpisał pięcioletni kontrakt, by już po roku wymusić transfer do FC Barcelona. Kiedy dowiedział się o zainteresowaniu Katalończyków, zaczął opuszczać treningi. – Nie mam pojęcia, dlaczego tak jest – twierdził zdezorientowany trener Peter Bosz. Dembele wyjechał do Hiszpanii, Borussia zawiesiła go w prawach zawodnika, ale w końcu zgodziła się na transfer. Niemcy zrobili na sprzedaży Francuza 125 milionów euro.

https://www.instagram.com/p/BuCb0SrBkLk/

Carlos Tevez – kontrowersyjne przenosiny to jego specjalność

Carlos Tevez był gwiazdą Premier League i reprezentacji Argentyny, ale i bohaterem kontrowersyjnych transferów. Kiedy po dwóch latach gry w Manchesterze United zdecydował się na podpisanie kontraktu z lokalnym rywalem, czyli Manchesterem City, grupa kibiców chciała spalić jego koszulkę. Ale i z City rozstał się w niecodziennych okolicznościach. Już po dwóch sezonach, rozczarowany małą liczbą występów, publicznie zadeklarował, że odchodzi. Przy okazji odmówił również wejścia na boisko w meczu Ligi Mistrzów. Ostatecznie opuścił klub dopiero po kolejnych dwóch latach, w 2013 roku. Wówczas był już jednak tak zdeterminowany, by wyjechać z Anglii, że plotki mówiły nawet o tym, że zakończy karierę. Został jednak sprzedany do Włoch, do Juventusu.

Transfery piłkarskie na żywo. Martin Hinteregger – tatuaż i alkohol

Zaplanowane działania w celu wymuszenia transferu latem 2019 roku podjął też Martin Hinteregger. Austriak był wypożyczony z Augsburga do Eintrachtu Frankfurt, ale musiał wrócić do poprzedniego klubu. Tyle że bardzo chciał pozostać we Frankfurcie. W Augsburgu nie tylko nie zamierzał więc pozować z kolegami do klubowego zdjęcia przed rozpoczęciem sezonu, ale też zrobił sobie tatuaż. A te w regulaminie klubu z Augsburga były zabronione. Do sieci wyciekł też film, na którym widać piłkarza będącego pod wyraźnym wpływem alkoholu. Dzień później Hinteregger nie stawił się na treningu, a Augsburg w końcu pozwolił mu na transfer do Eintrachtu.

Pierre-Emerick Aubameyang – wybryki w Dortmundzie

Borussia Dortmund miała problemy nie tylko z Dembele, ale również z innym piłkarzem, któremu nie podobało się w Westfalii. Na początku 2018 roku Pierre-Emerick Aubameyang walczył o tytuł króla strzelców ligi, ale w głowie były mu transfery. Bundesliga robiła się dla niego za ciasna, więc zdecydował, że odejdzie do Premier League. Jak chciał to osiągnąć? Opuszczając treningi. – Trenował dobrze przez cztery dni w tygodniu. Jednak, by podkreślić, że chce otrzymać zgodę na transfer, opuszczał drużynowe spotkania przed meczami – opowiadał później Peter Stoeger, ówczesny trener Borussii. Klub próbował utemperować piłkarza, odsuwając go od drużyny, ale dał za wygraną. Aubameyang za 63 miliony euro przeniósł się do londyńskiego Arsenalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *