19 maja 2024

Polacy coraz wyżej. Najlepsi sędziowie w Europie

3 min czytania
sędzia piłki nożnej

Muszą radzić sobie ze spornymi sytuacjami i pretensjami zawodników, a do tego dochodzi jeszcze system VAR. Piłka nożna nie jest dla sędziów lekkim kawałkiem chleba, ale mocną pozycję w tej grupie w ostatnich latach wypracowali sobie Polacy. Kto oprócz nich należy do sędziowskiej czołówki Starego Kontynentu?

Damir Skomina – sędzia finału Ligi Mistrzów

Dużym uznaniem władz FIFA i UEFA cieszył się w ostatnich sezonach Damir Skomina. Sędzia finału Ligi Mistrzów 2019, arbiter prowadzący mecze mistrzostw świata 2018 i ćwierćfinał Euro 2016 – to najważniejsze spotkania, w których Słoweniec nadzorował przebieg rywalizacji. Do tego dochodzi jeszcze finał Ligi Europy z 2017 roku. Skomina udowodnił, że czołowym arbitrem świata może zostać człowiek z niewielkiego kraju. Jest sędzią międzynarodowym od 2005 roku – debiutował w wieku 29 lat.

Bałkańscy arbitrzy są ostatnio doceniani przez UEFA: rok wcześniej finał Ligi Mistrzów prowadził sędzia piłki nożnej z Serbii. Był nim Milorad Mażić, który od 2013 roku należy do grupy UEFA Elite, zrzeszającej najlepszych arbitrów. To jej członkowie są wyznaczani do prowadzenia najważniejszych spotkań europejskich rozgrywek – Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz meczów międzypaństwowych. Ukoronowaniem kariery Mażicia był właśnie finał LM z 2018 roku, gdy prowadził mecz Realu Madryt z Liverpoolem. Przed “bałkańskim zaciągiem sędziowskim” najważniejsze spotkania klubowych rozgrywek w Europie sędziowali przedstawiciele krajów, które więcej znaczą na futbolowej mapie świata. Dwa wcześniejsze finały LM prowadzili Niemiec Felix Brych i Anglik Mark Clattenburg.

Kontrowersje i VAR. Piłka nożna i sędziowie na mundialu

Niewiele brakowało, by Mażić poprowadził również finał mundialu w Rosji. W 2018 roku zbierał pochwały za prowadzenie meczów mistrzostw świata, między innymi za ćwierćfinał Brazylia – Belgia. Jego marzenia o poprowadzeniu finału upadły z powodu… dobrej gry reprezentacji Chorwacji. Jej występ w finale przeciwko Francji oznaczał, że wybór arbitra z sąsiedniej Serbii wywołałby spore kontrowersje. Ostatecznie mecz o złoto poprowadził Argentyńczyk Nestor Pitana. Europejskim sędzią, który dotarł najdalej, został Turek Cuneyt Cakir – rozjemca półfinałowego starcia Chorwacji z Anglią. To właśnie oni najlepiej radzili sobie z systemem VAR, który w Rosji po raz pierwszy zastosowano w czasie MŚ.

Arbitrzy ze Starego Kontynentu prowadzili natomiast dwa poprzednie finały mistrzostw świata. W 2014 roku w Brazylii spotkanie Niemcy – Argentyna sędziował Włoch Nicola Rizzoli. Cztery lata wcześniej mecz Hiszpania – Holandia prowadził z kolei Anglik Howard Webb.

Szymon Marciniak – najlepszy sędzia piłki nożnej z Polski

Polacy tak prestiżowych meczów jeszcze nie prowadzą, ale sędzia piłki nożnej znad Wisły w 2018 roku był rozjemcą starcia o Superpuchar Europy. Ten zaszczyt przypadł Szymonowi Marciniakowi, który sędziował starcie dwóch klubów z Madrytu – Realu i Atletico. To właśnie arbiter z Płocka ma najwyższe notowania w FIFA i UEFA spośród polskich sędziów. Jako jedyny prowadził mecze MŚ 2018, gdzie przypadły mu dwa spotkania grupowe. Dwa lata wcześniej sędziował również trzy mecze mistrzostw Europy.

Marciniak w 2019 roku był też jedynym polskim sędzią w grupie UEFA Elite. W kolejnej grupie czołowych arbitrów, zwaną sędziami pierwszej kategorii, znaleźli się natomiast Paweł Gil, Paweł Raczkowski i Daniel Stefański.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *