3 marca 2024

Plecaki dla najmłodszych do szkoły i nie tylko – jakie będą najbardziej funkcjonalne?

5 min czytania
plecaki

Większość dzieci, bez względu na to czy uczęszczają do przedszkola, szkoły podstawowej czy średniej, z niecierpliwością wyczekuje pierwszego dnia roku szkolnego, by móc znów zobaczyć się z kolegami i koleżankami z klasy. Dlatego też rozpoczęcie semestru szkolnego zazwyczaj poprzedzają skrupulatne przygotowania. Zwłaszcza kompletowanie wyprawki szkolnej może być problematyczne. Jeśli nie chcemy zapomnieć o niczym, konieczne jest sporządzenie szczegółowej listy, na której znajdą się przybory i akcesoria piśmiennicze, piórnik, zeszyty, a także pojemny funkcjonalny plecak. Bardzo często wybór tego ostatniego elementu wyprawki szkolnej może stanowić nie lada wyzwanie. Plecaki szkolne dla najmłodszych powinny być bowiem funkcjonalne i praktyczne. Jakie modele zatem sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Plecak dla przedszkolaka – jaki powinien być?

Przede wszystkim plecak dla przedszkolaka powinien niewiele ważyć. Dziecko będzie przecież przenosiło w nim zeszyty, artykuły piśmiennicze oraz posiłek. Dlatego też sam plecak powinien być lekki, nieduży, ale za to pojemny. W końcu nie chodzi nam o to, aby maluch uginał się pod ciężarem bagażu, który znajduje się na jego plecach, tylko z uśmiechem na twarzy wychodził każdego ranka do szkoły czy na zajęcia sportowe, zabierając ze sobą ulubiony plecak.

Plecak na kółkach do przedszkola

Jeśli mamy świadomość tego, że dziecko uczęszcza na wiele zajęć pozalekcyjnych, na które musi zabrać ze sobą dodatkowe przedmioty, wówczas warto obejrzeć w sklepie plecaki na kółkach. Są one niezwykle funkcjonalne, gdyż nie obciążają pleców dziecka, a co za tym idzie pozwalają zminimalizować ryzyko powstania wady kręgosłupa. Dzięki nim maluch może przewozić naprawdę wiele rzeczy w plecaku i nie odczuwać jego ciężaru.

plecak na kółkach dla najmłodszych
Plecak na kółkach dla najmłodszych to doskonały wybór, który pozwala zadbać o zdrowy kręgosłup pociechy. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Plecaki.com.pl.

Tak więc plecaki na kółkach są świetną alternatywą dla tradycyjnych plecaków zakładanych na plecy, jednak zawsze w ich przypadku trzeba rozważyć trasę, którą ma do pokonania dziecko. Jeśli znajdują się na niej schody czy nierówne powierzchnie, plecak będzie musiał być podnoszony i przestanie pełnić swoją funkcję. Dlatego często polecane są dla starszych dzieci, np. chodzących już do szkoły, jednak warto rozważyć każdy przypadek indywidualnie.

Popularne plecaki we wzory, które ucieszą każdego malucha

Maluchy są zafascynowane światem bajek, opowiastek oraz ekranizacji animowanych. Dlatego też z pewnością każde dziecko ucieszy się z plecaka z wizerunkiem ulubionych postaci. Hitem ostatnich lat są bohaterki „Krainy lodu”, a mianowicie Elsa i Anna. Podobizny tych księżniczek pragnie mieć na swoich akcesoriach niejedna mała dziewczynka. Chłopcy natomiast uwielbiają Olafa, uroczego bałwanka stworzonego przez Elsę oraz Zygzaka McQueen z filmu animowanego pt. „Auta”.

Coraz większą popularnością cieszą się także pluszowe plecaki. Miękki i przyjemny w dotyku materiał podbija serca wielu małych dziewczynek. Jednakże należy mieć na uwadze to, że nie jest to zbyt praktyczna tkanina, gdyż podczas deszczu z pewnością zostanie przemoknięta. Dlatego też najbardziej funkcjonalne będą te, których materiał z zewnętrznej strony jest śliski.

Plecaki St. Right także występują w wielu ciekawych wzorach, które mogą spodobać się maluchom. Możemy wybierać spośród kwiatów, owoców zwierząt oraz abstrakcyjnych motywów. Plecaki tego producenta występują w klasycznej wersji służącej do noszenia na plecach. Możemy jednak znaleźć także modele, które posiadają rączkę i kółka, dzięki czemu można je wygodnie prowadzić, podobnie jak walizkę.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając plecak dla przedszkolaka?

Wybierając plecak dla przedszkolaka warto zwrócić uwagę także na ilość i wielkość przegródek, jakie się w nim znajdują. Świetnym rozwiązaniem jest plecak, który posiada jedną dużą komorę, do której zmieszczą się m.in. zeszyty oraz jedną małą przeznaczoną do przechowywania np. drugiego śniadania. Niektóre dzieci uczęszczające do przedszkola preferują malutkie plecaczki o kształcie ulubionych zwierzątek czy bajkowych postaci. Jeśli pociechy nie muszą nosić wielu przedmiotów, taki pakunek nie będzie ciężki i w efekcie nie powinien mieć negatywnego wpływu na ich kształtującą się postawę.

Kupując plecak dla malucha, zwróćmy także uwagę na to, czy zamki, które zostały w nim zamocowane są kryte czy też nie. Jeśli chcemy, by podczas deszczu zeszyty znajdujące się we wnętrzu plecaka nie przemokły, wybierzmy model posiadający kryte zamki. Pozwoli to zabezpieczyć przedmioty znajdujące się we wnętrzu plecaka przed wodą przedostającą się przez zamek.

Tornistry dla dzieci w wieku szkolnym, czyli bezpieczeństwo i wygoda na pierwszym miejscu

Tornister jest doskonałym wyborem dla dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Przejście z przedszkola do szkoły zawsze jest sporą zmianą, także pod kątem ilości i wagi noszonych ze sobą codziennie przedmiotów. Odpowiedni plecak pozwoli zadbać o zdrowy kręgosłup pociechy.

tornistry - plecaki dla najmłodszych
Tornistry cieszą się niesłabnącą popularnością od lat. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Plecaki.com.pl.

W tę charakterystykę idealnie wpisują się tornistry. Na przestrzeni lat ich wygląd mocno się zmienił, dzięki czemu coraz bardziej przypominają klasyczne plecaki dziecięce. Mają jednak ważną zaletę, z której wynika ich popularność, czyli mocno usztywniany spód. W ten sposób pomagają dziecku w nauce prawidłowej postawy ciała i jednocześnie kształtują nawyk, który będzie towarzyszyć mu przez lata. Tornistry są wygodne i praktyczne, dlatego tak wielu rodziców wybiera je jako pierwszy plecak dla pociechy rozpoczynającej naukę w szkole. Dopiero po jakimś czasie dziecko zaczyna korzystać z klasycznego plecaka, mając już odpowiednie doświadczenie.

Funkcjonalne plecaki szkolne dla dzieci w każdym wieku

Do najbardziej popularnych niezmiennie należą klasyczne plecaki szkolne, które doskonale sprawdzają się wśród dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej. Producenci nieustannie zaskakują nas nowymi, intrygującymi modelami, dzięki czemu każdy znajdzie idealny dla siebie.

Określając funkcjonalność plecaka szkolnego należy wziąć pod uwagę nie tylko popularne elementy pakunku (czyli m.in. wytrzymały materiał, odpowiednia ilość komór i kieszeni, profilowane plecy, usztywnione dno, szerokie szelki), ale także te, które zostaną wskazane przez pociechę. Im starsze będzie dziecko, tym większą świadomość swoich potrzeb będzie posiadać. Dlatego zawsze warto wysłuchać jego uwag przed zakupem nowego plecaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *