13 czerwca 2024

Bundesliga – król strzelców z Polski. Skuteczni Polacy w ligach zagranicznych

3 min czytania
Bundesliga król strzelców

Niewielu piłkarzy z Polski może pochwalić się zdobyciem korony króla strzelców w mocnej zagranicznej lidze. Wyjątkiem jest oczywiście Robert Lewandowski, który w Niemczech bije rekordy skuteczności i zbitka słów “Bundesliga – król strzelców” w ostatnich latach kojarzy się niemal wyłącznie z nim. Poza napastnikiem Bayernu Monachium jeszcze kilku piłkarzy z polskim paszportem mogło cieszyć się z korony króla strzelców za granicą, choć dziś nazwiska niektórych są już nieco zapomniane. Kto przecierał szlaki Lewandowskiemu?

Bundesliga – król strzelców Robert Lewandowski

Kapitan reprezentacji Polski już w kraju dokonał niezwykłej rzeczy . Został królem strzelców trzeciej i drugiej ligi, a potem powtórzył ten wyczyn w ekstraklasie. Nie zatrzymał się po wyjeździe do Niemiec, gdzie jest dziś najskuteczniejszym zagranicznym piłkarzem w historii Bundesligi. Cztery razy sięgnął w niej po koronę króla strzelców – jego dotychczasowy rekord goli w jednym sezonie to 30 trafień. Przed Lewandowskim najskuteczniejszym zawodnikiem ligi niemieckiej, tyle że drugiej, dwukrotnie został Artur Wichniarek. W sezonach 2000/2001 oraz 2001/2002 dokonał tego jako zawodnik Arminii Bielefeld.

Król strzelców z Polski w innych ligach

Inni skuteczni Polacy w ligach zagranicznych? Najwyżej trzeba chyba wycenić osiągnięcia Krzysztofa Warzychy. Napastnik Panathinaikosu w latach 90. aż trzy razy sięgnął po koronę króla strzelców greckiej ekstraklasy. W rekordowym sezonie 1997-1998 zdobył aż 32 bramki. Na tronie króla strzelców ligi cypryjskiej na początku XXI wieku wygodnie rozsiadł się z kolei Łukasz Sosin. Na wyspie Afrodyty został najskuteczniejszym zawodnikiem aż czterokrotnie. Najpierw trzy razy z rzędu w latach 2004-2006, a potem jeszcze w 2008 roku. Największych rekordzistów wspominamy także w artykule https://www.wspieramyklub.pl/cztery-dni-wolnego-dla-pilkarzy-legii/.

Sklep piłkarski 11 teamsports.pl

Pozostali Polacy w ligach zagranicznych, którzy mogą się pochwalić koroną króla strzelców, zdobywali ją tylko raz. Pierwszy na takie wyróżnienie w 1968 roku zapracował Janusz Kowalik, który został najlepszym strzelcem amerykańsko-kanadyjskiej ligi NASL w barwach Chicago Mustangs. Dopiero w 1990 roku w jego ślady, tyle że w Finlandii, poszedł Marek Czakon. W 1999 roku królem strzelców ekstraklasy Izraela został Andrzej Kubica, a dwa lata później w Austrii nie miał sobie równych Radosław Gilewicz. Jeszcze przed Sosinem w 2002 roku najskuteczniejszym zawodnikiem ligi cypryjskiej został z kolei Wojciech Kowalczyk. W “erze Lewandowskiego” koronę króla strzelców założył jeszcze tylko jeden reprezentant Polski. To Łukasz Teodorczyk, który w sezonie 2016/2017 zdobył 22 bramki dla belgijskiego Anderlechtu.

Grzegorz Lato – król strzelców mundialu

Przy spisie skutecznych strzelców z Polski w ligach zagranicznych warto przypomnieć, że nad Wisłą urodził się również król strzelców mundialu. Grzegorz Lato strzelił siedem goli na mistrzostwach świata w 1974 roku. To zapewniło mu tytuł najskuteczniejszego piłkarza rozgrywanej w Niemczech imprezy. Co jednak jeszcze ważniejsze, jego bramki przyczyniły się do jednego z największych sukcesów w historii polskiej piłki nożnej. Ekipa prowadzona przez Kazimierza Górskiego zajęła wówczas trzecie miejsce.


Może zainteresują Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *