19 maja 2024

Boniek, Lewandowski – Złota Piłka z Polakami w czołówce

3 min czytania
złota piłka 2019 wyniki

Plebiscyt na najlepszego piłkarza świata jest organizowany od 1956 roku, ale jeszcze nigdy nie triumfował w nim żaden Polak. W XXI wieku najwyżej w klasyfikacji wylądował Robert Lewandowski. Złota Piłka była jeszcze bliżej piłkarza znad Wisły, gdy nasza reprezentacja odnosiła sukcesy w latach 70. i 80. poprzedniego stulecia. Bywały plebiscyty, w których w czołówce znajdowało się nawet kilku polskich zawodników.

Pierwsi Polacy w dziesiątce

Dziennikarze “France Football” przyznający pierwsze Złote Piłki nie zwrócili uwagi na polskich piłkarzy. W latach 50. i 60. kadra biało-czerwonych nie występowała na największych imprezach. W 1958 roku najlepszym piłkarzem wybrano co prawda Raymonda Kopę, którego pełne nazwisko brzmiało Kopaszewski – piłkarz z rodziny polskich imigrantów reprezentował jednak Francję.

Pierwszymi piłkarzami polskiej kadry sklasyfikowanymi w plebiscycie zostali więc dopiero w 1967 roku Włodzimierz Lubański i Zygfryd Szołtysik. Lepszy był ten pierwszy, który wylądował na 16. miejscu. W czołowej dziesiątce klasyfikacji na piłkarza roku biało-czerwoni znaleźli się w 1972 roku, po zdobyciu złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Monachium. Szóste miejsce zajął wówczas Kazimierz Deyna, a tuż za nim uplasował się Lubański. Rok później klasyfikowanych było aż trzech biało-czerwonych, ale w dziesiątce zmieścił się jedynie Deyna.

Deyna, Boniek i największe sukcesy Polaków

Rok 1974 przyniósł jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu. Trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech i słynny przegrany “mecz na wodzie” w walce o finał mundialu zwróciły na Polskę oczy całego piłkarskiego świata. Kadra Kazimierza Górskiego wywarła wrażenie również na jurorach Złotej Piłki. Deyna jako pierwszy Polak zameldował się na podium – wyprzedzili go jedynie Holender Johan Cruijff i Niemiec Franz Beckenbauer. W pierwszej dziesiątce uplasowali się jeszcze szósty Grzegorz Lato i ósmy Robert Gadocha. Trzynasty był bramkarz Jan Tomaszewski, a piętnasty obrońca Jerzy Gorgoń.

Rekordowych siedem nominacji do Złotej Piłki uzyskał natomiast Zbigniew Boniek. W latach 1978-1985 tylko raz zabrakło go w grupie najlepszych piłkarzy świata. Najbliżej triumfu był w 1982 roku – po mistrzostwach świata, w których Polacy zajęli trzecie miejsce, powtórzył osiągnięcie kadry. Lepsi byli tylko Włoch Paolo Rossi i Francuz Alain Giresse. Po trzech latach przyszły prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej wylądował jeszcze na szóstym miejscu.

Lewandowski. Złota Piłka i “le cabaret” 

Żaden z biało-czerwonych długo nie mógł pochwalić się podobnymi do Bońka wyróżnieniami. W 1987 roku 21. miejsce zajął Józef Młynarczyk, kolejnym reprezentantem wśród nominowanych dopiero po 14 latach został Emmanuel Olisadebe. As kadry Jerzego Engela skończył na 18. pozycji.

W 2013 roku rozpoczęła się natomiast era Lewandowskiego. Polski napastnik zajął wówczas 13. miejsce na liście najlepszych piłkarzy świata. Po dwóch latach był zdecydowanie wyżej – czwarta pozycja to jak dotąd jego rekordowy rezultat. Przegrał wtedy tylko z Lionelem Messim, Cristiano Ronaldo i Neymarem. W 2016 roku Polak zajął dopiero 16. pozycję, co krótko skomentował na Twitterze, pisząc o “le cabaret”. Rok później był dziewiąty. O największych rekordach Polaka piszemy w artykule https://www.wspieramyklub.pl/robert-lewandowski-wszystko-wyjasni-sie-po-zakonczeniu-sezonu/.

Złota Piłka 2018 – wyniki

Nieoczekiwanie Polaka zabrakło w gronie nominowanych do nagrody dla najlepszego futbolisty globu za rok 2018. Wpływ na to mógł mieć słaby mundial w Rosji, z którym biało-czerwoni pożegnali się już po fazie grupowej.

Komu przypadła Złota Piłka 2018? Wyniki były zaskakujące, bo po latach dominacji Ronaldo i Messiego trofeum zdobył Luka Modrić, wicemistrz świata z Chorwacji. Czy ten wynik może powtórzyć Lewandowski? Złota Piłka 2019 zostanie wręczona na początku grudnia. Tym razem polski napastnik jest na liście 30 zawodników, spośród których zostanie wybrany najlepszy piłkarz świata.

Może zainteresują Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *