12 grudnia 2024

9 ciekawostek o piłkarskich strojach. Tego mogłeś nie wiedzieć!

4 min read
piłkarskie stroje dla mężczyzn ciekawostki

Piłkarskie stroje czasami wywołują spore emocje. To, w czym grają piłkarze, ma znaczenie dla zawodników, ale również kibiców. Dlatego udane projekty koszulek przez lata cieszą się dużym zainteresowaniem, a te kontrowersyjne często szybko są wycofywane z rynku.

Koszulki mają swoich zagorzałych fanów. Niektórzy je kolekcjonują, w Polsce powstało również nawet ich muzeum. Dowiedz się o nim więcej i poznaj 9 ciekawostek o piłkarskich strojach. 

1 Muzeum Piłkarskiej Koszulki w Kędzierzynie-Koźlu

Pierwsze w Polsce muzeum tego typu rozpoczęło działalność latem 2021 roku. Założył je jeden z największych kolekcjonerów piłkarskich koszulek w Polsce – Maciej Nowak. Przez lata prowadził w mediach społecznościowych inicjatywę “Stadionowe Lumpy”, aż w końcu zdecydował się na nadanie jej również namacalnego wymiaru.

W muzeum można oglądać zbiór koszulek z Polski i całego świata. Ekspozycja zmienia się co trzy miesiące, a sporo koszulek trafia też na aukcje charytatywne. Oprócz wystawy, w muzeum działa warsztat krawiecki do naprawiania koszulek.

2 Stefan Szczepłek i jego wyjątkowa kolekcja

Równie spektakularną kolekcję piłkarskich koszulek posiada Stefan Szczepłek. To jeden z najbardziej doświadczonych dziennikarzy sportowych w Polsce. Pamiątki związane z futbolem, w tym piłkarskie stroje, zbiera od kilkudziesięciu lat. Są wśród nich koszulki z autografami, proporczyki z ważnych meczów, a nawet bilety i buty piłkarskie.

Swoje zbiory przekazują mu piłkarze reprezentacji Polski – tak zrobił na przykład Kazimierz Deyna czy Michał Żewłakow. Wystawę koszulek Szczepłka można było swego czasu oglądać m.in. w warszawskim Pałacu Kultury.

3 Pierwsze piłkarskie stroje miały guziki

Historia futbolu liczy ponad 150 lat. Tak wiekowych koszulek nie ma w swojej kolekcji nawet Szczepłek. A szkoda, bo ówczesne piłkarskie stroje mocno różniły się od dzisiejszych. Przypominały bardziej koszulę niż T-shirt. Miały kołnierzyki, były zapinane pod szyję guzikami. Do tego długie, czasami bufiaste rękawy. Może i wyglądały szykownie, ale z pewnością nie należały do najwygodniejszych.

4 Strzał w dziesiątkę z nazwiskami

Choć dziś trudno to sobie wyobrazić, piłkarskie stroje z nazwiskami funkcjonują w futbolu dopiero od 30 lat. Wcześniej przez dekady nikt nie wpadł na to, by w ten sposób poprawić odbiór widowiska kibicom na stadionie i przed telewizorami. Pierwszym turniejem, na którym skorzystano z tej możliwości, były rozgrywane w Szwecji mistrzostwa Europy w 1992 roku. Wkrótce pomysł podchwyciła angielska Premier League, a stamtąd rozlał się na cały świat.

5 Koszulki z fusów po kawie

Piłka nożna i ekologia? Angielski klub Forest Green Rovers udowadnia, że to możliwe. Klub został oficjalnie uznany przez ONZ za węglowo neutralny. W czasie meczów można kupić wyłącznie roślinne przekąski, a w planach jest budowa drewnianego stadionu Eco Park. Nowatorski jest również projekt koszulek. Od trzech lat drużyna gra w strojach z bambusa. Najnowszy prototyp koszulki powstał z kolei z mieszanki recyklingowanego plastiku i fusów po kawie.

6 Piłkarskie stroje i polityka

Choć sportowcy często apelują, by nie mieszać ich rozgrywek z polityką, często nie da się od tego uciec. W historii futbolu było to widoczne również na koszulkach. Swego czasu reprezentanci Iraku w czasie meczów międzypaństwowych musieli bowiem występować w koszulkach z podobizną Saddama Husajna, tamtejszego dyktatora. O rezygnacji z gry nie mogło być mowy.

7 Wymiana koszulek z długą tradycją

Dziś to częsty obrazek. Piłkarze po meczach chętnie wymieniają się koszulkami. Czasami, w trakcie meczów outsiderów z gigantami futbolu, cały proces ma nieco karykaturalny przebieg, a zawodnicy rywali bardziej niż o grze myślą o zdobyciu koszulki Cristiano Ronaldo czy Lionela Messiego. W pewien sposób kultywują jednak tym samym tradycję. Do pierwszej wymiany koszulek doszło bowiem już w 1931 r., po spotkaniu Francji z Anglią. Dużą popularność takie uprzejmości zdobyły sobie jednak dopiero w latach 70.

8 Czerwony kolor pomaga?

Na piłkarskich koszulkach można znaleźć mnóstwo kolorów i wzorów. Eksperci wyliczyli jednak, że najczęściej stosowaną barwą koszulek jest kolor czerwony. W takich trykotach grają m.in. piłkarze Manchesteru United, Bayernu Monachium czy reprezentacji Hiszpanii. Niektórzy wierzą, że kolor czerwony pomaga, bo dodatkowo stymuluje podświadomość do walki. Sukcesy wymienionych drużyn mogą potwierdzać tę hipotezę.

9 Fortuna za koszulkę

Które piłkarskie stroje są najcenniejsze? Te, które towarzyszyły wyjątkowym chwilom. Zapewne z tego założenia wyszedł nabywca koszulki Zinedine’a Zidane’a. Francuz grał w niej w zwycięskim finale mistrzostw świata z Brazylią w 1998 r. 23 lata później na aukcji w Stanach Zjednoczonych anonimowy kupiec zapłacić za ten trykot 100 tysięcy dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *