3 czerwca 2023

Złota Piłka 2019. Lewandowski poniżej oczekiwań, zwycięzcą Messi

3 min czytania
gala złotej piłki 2019 messi

Złota Piłka 2019 – Robert Lewandowski nie może być do końca zadowolony z wyników plebiscytu “France Football” na najlepszego piłkarza świata. Chociaż obecnością Polaka we Francji cieszył się prowadzący galę Didier Drogba, napastnik Bayernu Monachium zajął dopiero ósme miejsce. Nagrodę po raz szósty w karierze otrzymał Lionel Messi.

Gala Złotej Piłki 2019 – Lewandowski zadebiutował

Lewandowski po raz piąty znalazł się w gronie nominowanych do najbardziej prestiżowej nagrody indywidualnej w świecie futbolu. Dotąd jego najlepszym wynikiem było czwarte miejsce z 2015 roku. Tym razem miał apetyt na więcej, bo w 2019 roku strzelił więcej goli nawet od Messiego. W dodatku po raz pierwszy zdecydował się przyjechać z żoną na galę do Paryża. Organizatorzy posadzili go w pierwszym rzędzie, tuż obok Argentyńczyka.

Polak znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu, ale nieco niżej, niż mógł oczekiwać po świetnych występach w tym sezonie – ostatecznie zajął ósme miejsce. Gdy kamery pokazały napastnika Bayernu Monachium chwilę po ogłoszeniu jego wyniku, można było odnieść wrażenie, że jest mocno rozczarowany. – Podchodzę do tego z uśmiechem na twarzy – stwierdził jednak przed kamerami portalu “Łączy nas piłka”.

Gala Złotej Piłki 2019 – Didier Drogba powstrzymał Lewandowskiego

Lewandowski miał jednak tego wieczoru jeszcze inne ważne zadanie. Pojawił się na scenie, by ogłosić nazwisko pierwszego w historii zdobywcy nagrody imienia Lwa Jaszyna. To trofeum dla najlepszego bramkarza kończącego się roku, noszące imię jedynego w historii bramkarza nagrodzonego Złotą Piłką.

Gdy Lewandowski podszedł do mikrofonu, by przeczytać nazwisko triumfatora, na chwilę powstrzymał go Didier Drogba. Iworyjczyk, były znakomity napastnik, poprosił Polaka, by ten tak się nie spieszył. – Daj mi się nacieszyć tą chwilą, tym, że tu jesteś – stwierdził Drogba.

Po chwili na scenę zaproszony został Alisson Becker, bo to zawodnik Liverpoolu został wybrany najlepszym bramkarzem świata. Wyprzedził między innymi Wojciecha Szczęsnego, który znalazł się wśród nominowanych do nagrody.

Złota piłka 2019 – Lionel Messi po raz szósty

Najważniejsze trofeum wieczoru zgarnął jednak Messi. Złota Piłka 2019 przypadła Argentyńczykowi, który zdobył nagrodę już po raz szósty. Tym samym piłkarz FC Barcelona został samodzielnym rekordzistą w historii plebiscytu “France Football”. Wyprzedził Portugalczyka Cristiano Ronaldo, który ma na koncie pięć Złotych Piłek. Dotąd Messi triumfował w latach 2009-2012 oraz w 2015 roku.

Kolejne miejsca na podium zajęli Virgil van Dijk z Liverpoolu oraz właśnie Ronaldo. Piłkarz Juventusu nie pojawił się na gali – w tym czasie odbierał nagrodę dla najlepszego piłkarza Serie A poprzedniego sezonu.

Złota Piłka 2019 – Megan Rapinoe najlepsza wśród kobiet

W czasie gali Ballon d’Or 2019 wręczono również dwie inne nagrody. Trofeum Kopy dla najlepszego piłkarza do lat 21 otrzymał Matthijs de Ligt, holenderski obrońca Juventusu, który w poprzednim sezonie dotarł do półfinału Ligi Mistrzów z Ajaxem.

Po raz drugi w historii wręczona została również Złota Piłka kobiet dla najlepszej piłkarki. Otrzymała ją Amerykanka Megan Rapinoe, która w 2019 roku zdobyła z reprezentacją mistrzostwo świata. Zawodniczka Reign FC zdobyła trofeum, które przed rokiem otrzymała Ada Hegerberg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *