12 grudnia 2024

Z jakich materiałów powstają stroje piłkarskie?

7 min read
stroje piłkarskie

Kiedy dziś chcemy znaleźć komplety piłkarskie dla drużyny czy poszczególnych zawodników, na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji. Stroje piłkarskie są produkowane przez największe odzieżowe firmy, które produkują zestawy dla najbogatszych klubów świata oraz najmocniejszych zespołów reprezentacyjnych. Bez trudu znajdziemy także ich tańsze odpowiedniki, sygnowane mniej znanymi markami. Nie wszystkie stroje do piłki nożnej nadają się jednak do tego sportu równie dobrze. By zapewnić zawodnikom najwyższy komfort, stosuje się specjalne tkaniny oraz technologie. Niektóre piłkarskie koszulki są dziś nawet produkowane dzięki recyklingowi plastikowych butelek. Jakie materiały najlepiej jednak nadają się na stroje dla zawodników? Na jakie propozycje warto zwrócić szczególną uwagę? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące tworzyw, z jakich obecnie produkuje się stroje piłkarskie.

Stroje piłkarskie – początki z wełny i bawełny

Piłka nożna to dyscyplina sportu, której początków można szukać setki, jeśli nie tysiące lat temu. Zasady gry niewielką piłką wypełnioną włosami lub piórami znajdziemy już w chińskim podręczniku wojskowym sprzed 4,5 tysiąca lat. Oczywiście tamtej zabawie zręcznościowej nazywanej “cujiu” daleko było jeszcze do futbolu, ale już wówczas rekreacja i aktywność fizyczna z użyciem piłki nie była niczym niespotykanym.

Za kolebkę nowoczesnej piłki nożnej uważa się jednak Wielką Brytanię. To tam w XIX wieku powstały pierwsze kluby, to tam w precyzyjny sposób skodyfikowano zasady gry, to tam ostatecznie rozeszły się drogi futbolu i rugby. Te dwie dyscypliny sportu bardzo długo miały bowiem dość podobne zasady i dopiero z czasem wprowadzono do nich odrębne rozwiązania i przepisy. To właśnie w Wielkiej Brytanii, wraz z rozwojem popularnej gry, pojawiły się również pierwsze stroje piłkarskie.

Piłkarska moda inna niż dzisiaj

Ówczesne koszulki miały niewiele wspólnego z tym, co dziś oglądamy na murawach. Na początku dominowały bowiem koszulki z długim rękawem, jak również tak zwane “knickerbockers”, czyli rodzaj długich spodni używanych przez ówczesnych sportowców. Tego typu stroje nie pozwalały być może na najwyższą swobodę ruchów, ale tak prezentowała się ówczesna moda. Całości dopełniała czapka, a także buty, przy których zaczęto dopiero montować pierwsze kołki.

Od tego, co znamy dzisiaj, znacznie odbiegał także materiał, z jakiego produkowano ówczesne stroje piłkarskie. Koszulki i spodnie szyło się z bawełny, a czasami także z dość grubej wełny. Dzięki temu były stosunkowo wytrzymałe, ale też bardzo mocno nasiąkały potem i wodą. Gra w nieco gorszych warunkach atmosferycznych nastręczała sporo trudności. W palącym słońcu zawodnicy szybko się przegrzewali – stroje były bowiem wykonane z dość grubych i ciepłych tkanin. Gdy padał deszcz, koszulki i spodnie zamieniały się z kolei w ciężkie i namoknięte skorupy. Gra w takim otoczeniu nie była ani przyjemna, ani korzystna dla zdrowia.

Stroje piłkarskie – droga do poliestru

Stroje piłkarskie z naturalnych tkanin jeszcze długo przeważały na futbolowym rynku. Zmieniał się ich krój i konstrukcja. Na koszulkach zaczęły się pojawiać kołnierze – na początek zapinane, potem sznurowane. Na początku XX wieku większość drużyn odeszła już także od gry w długich spodniach na rzecz krótkich spodenek, które zresztą aż do lat 70. właściwie nieustannie skracano. Po II wojnie światowej coraz więcej zespołów zakładało również koszulki z krótkimi rękawami. W ten sposób stroje do piłki nożnej ewoluowały w kierunku tego, jak wyglądają obecnie.

Produkcja piłkarskich koszulek stała się dochodowym biznesem. Przedsiębiorstwa takie jak Adidas, Admiral czy Puma mocno ze sobą konkurowały, starając się wprowadzać do swoich kolejnych projektów coraz to nowe ulepszenia. Efektem były próby wykorzystania nowych tkanin. Zupełnie odrzucono wełnę, ale przez lata piłkarze rozgrywali mecze w bawełnianych strojach.

W końcu producenci zwrócili się jednak w kierunku tworzyw sztucznych. Pierwsze koszulki tego typu pojawiły się już w latach 50., ale wówczas były to jeszcze stroje, które słabo wentylowały ciała zawodników. Dopiero na przełomie lat 70. i 80. postawiono na włókna poliestrowe, które – z drobnymi poprawkami – funkcjonują w piłkarskim świecie do dziś.

Więcej o współczesnym futbolu dowiesz się, odwiedzając stronę futbolwear.pl!

Koszulki i spodenki z poliestru – współczesny standard

Obecnie to właśnie poliester jest podstawowym tworzywem niemal wszystkich piłkarskich koszulek. Czasami w strojach futbolowych można znaleźć jeszcze drobne domieszki elastanu. Konstrukcje z tworzyw syntetycznych okazały się mieć bowiem sporo zalet w porównaniu z naturalnymi materiałami. Mimo że nie poleca się noszenia tego typu tkanin na co dzień, na piłkarskich murawach pozostają niezastąpione.

Poliestrowe włókna powstają z tak zwanej masy polimerowej, która jest pochodną glikolu etylenowego i ropy. Powstają w temperaturze sięgającej 280 stopni Celsjusza, są wynikiem topienia granulatu PET. To wówczas poliester zyskuje właściwości, które sprawiły, że podbił piłkarskie i sportowe rynki.

Stroje piłkarskie z poliestru i ich właściwości

Z futbolowego punktu widzenia najważniejszą cechą strojów wykonanych z poliestru jest fakt, że bardzo słabo nasiąkają wodą. Takie koszulki i spodenki co prawda nie zapewniają piłkarzom ochrony przed wodą, ale bardzo szybko schną. Dzięki temu, że kiepsko wiążą się z cząsteczkami wody, nawet w ulewnym deszczu ich waga znacząco nie rośnie. To wielka przewaga nad bawełną, która w takich warunkach reaguje w zupełnie inny sposób.

Poliestrowe stroje same w sobie są zresztą niezwykle lekkie, co również jest zaletą na boisku. W końcu każde dodatkowe obciążenie nieco zmniejsza możliwości fizyczne zawodników. Z drugiej strony, mimo takich parametrów, poliestrowe stroje piłkarskie są bardzo wytrzymałe i sprężyste. Dzięki temu nawet pociągnięcia rywali za koszulkę w większości przypadków nie wyrządzają strojom żadnej krzywdy. Jako że włókna poliestrowe dobrze zachowują pierwotny kształt, szarpanie za koszulkę nie spowoduje także jej rozciągnięcia.

Zestawy piłkarskie wykonane z poliestru niemal się nie gniotą, co ułatwia ich pielęgnację i pranie. Takie włókna bardzo trudno również splamić. Te cechy są istotne zwłaszcza dla mniej zamożnych klubów. Najbogatsze drużyny piłkarskie na każde spotkanie wychodzą w nowym komplecie strojów, mają specjalne koszulki na treningi i rozgrzewkę. Biedniejsze kluby często operują natomiast jedynie dwoma lub trzema kompletami koszulek, a o poliester zadbać łatwiej niż o bawełnę. Można go też taniej wyprodukować. Współczesne koszulki z poliestru mają jeszcze jedną ważną właściwość: dzięki użyciu specjalnych technologii umożliwiają efektywną wentylację ciała.

Technologie stosowane w koszulkach piłkarskich

Pierwsze koszulki z poliestru nie były zbyt przyjazne dla użytkownika. Co prawda cechowała je opisana powyżej trwałość czy lekkość, ale równocześnie skutecznie ograniczały dopływ powietrza do skóry. A to w połączeniu z wysiłkiem fizycznym skutkowało intensywnym poceniem się i problemami na boisku.

Dziś takie kłopoty odeszły już w niepamięć. Najwięksi producenci strojów piłkarskich opracowali szereg technologii, które pozwalają efektywnie wentylować skórę. Najbardziej znana jest technologia Dri-FIT. Dzięki połączeniu włókien hydrofobowych oraz tych, które szybko wchłaniają wodę, pot z ciała jest szybko odprowadzany na zewnątrz materiału. Tam rozprowadza się go po szerokiej powierzchni, dzięki czemu szybko odparowuje, a strój wysycha.

W podobny sposób działają stroje piłkarskie zaprojektowane w technologii ClimaLite. To rozwiązanie wprowadzone na rynek przez firmę Adidas. Tutaj pot jest szczególnie dobrze odprowadzany z ciała wówczas, gdy koszulki są dobrze dopasowane do sylwetki. Zamiast potu skóra otrzymuje dopływ świeżego powietrza. Dzięki temu koszulki zapewniają komfort termiczny nawet wówczas, gdy gra odbywa się w wyjątkowo wysokiej temperaturze. Nowoczesne technologie chronią dziś także piłkarzy przed wyziębieniem – tutaj włókna poliestrowe również sprawdzają się zdecydowanie lepiej niż bawełna.

Najważniejsi producenci piłkarskich kompletów

Firmy, które produkują stroje piłkarskie, przykładają dziś także coraz większą wagę do ekologii. Co prawda poliester to włókno w pełni syntetyczne, które nie występuje w naturze, ale nawet proces powstawania piłkarskich koszulek można wykorzystać w walce o czystość naszej planety. Firma Nike od kilku lat chwali się więc tym, że część jej strojów jest produkowana z plastikowych butelek poddanych recyklingowi. Na przykład każda z koszulek reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w 2016 roku zostały stworzona z 16 butelek PET.

Właśnie Nike jest dziś jednym z czołowych producentów piłkarskich kompletów. Amerykański gigant specjalizuje się w strojach z poliestru. Oprócz polskiej kadry ubiera między innymi Francuzów i Brazylijczyków, a także piłkarzy FC Barcelona, Liverpoolu czy Paris Saint-Germain. Największym rywalem Nike pozostaje Adidas, który produkuje stroje dla Niemców i Hiszpanów, ale także zawodników Bayernu Monachium, Realu Madryt czy Juventusu.

Za plecami największych graczy znajduje się Puma, która współpracuje chociażby z Manchesterem City i Borussią Dortmund. Na piłkarskim rynku jest też obecnych kilka innych marek. Od lat część drużyn korzysta ze strojów produkowanych przez firmy Umbro, Kappa czy Joma. Szczególnie we Włoszech popularna jest również Errea. W ostatnich latach coraz mocniej w futbolowym świecie są obecne także marki takie jak Under Armour, New Balance czy Macron. Inne firmy, które możemy dostrzec na koszulkach europejskich klubów, to na przykład Zina i Le Coq Sportif.

Dowiedz się więcej również o butach piłkarskich: https://www.wspieramyklub.pl/buty-pilkarskie-adidas-z-kolekcji-white-spark-czym-sie-wyrozniaja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *