Rzuty wolne na mistrzostwach świata i nie tylko. Najlepsi wykonawcy w XXI wieku
3 min readStałe fragmenty gry to we współczesnym futbolu groźna broń. Rzut wolny pośredni czy rzuty rożne przynoszą coraz więcej bramek. Nie brakuje także specjalistów, którzy potrafią pokonać bramkarza uderzeniem nad murem z 20 czy 30 metrów od bramki przeciwnika. Kto najlepiej wykonywał rzuty wolne na mistrzostwach świata i w innych ważnych piłkarskich rozgrywkach XXI wieku? Przedstawiamy pięciu zawodników, którzy uchodzili – lub wciąż uchodzą – za wybitnych specjalistów w tym elemencie gry.
Lionel Messi i lewa noga
Sześciokrotny zdobywca Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza świata imponuje w wielu elementach, a jednym z nich są rzuty wolne. W czasie kariery przekroczył już liczbę 50 bramek zdobytych dzięki temu stałemu fragmentowi gry. Wszystkie zdobył lewą nogą, większość technicznymi uderzeniami nad murem. Messi potrafił strzelić gola z rzutu wolnego między innymi w czasie prestiżowego El Clasico, czyli spotkania Real – Barcelona. Większość jego trafień miała miejsce w rozgrywkach hiszpańskiej Primera Division.
Cristiano Ronaldo – rzuty wolne w półfinałach
Za eksperta od strzałów ze stałych fragmentów gry od lat uchodzi także Ronaldo. Rzuty wolne, podobnie jak inne strzały z dystansu w wykonaniu Portugalczyka, doczekały się nawet własnego określenia. Ze względu na szczególną trajektorię lotu piłki są nazywane “spadającymi liśćmi”. Ronaldo dwukrotnie popisał się nimi między innymi w półfinałach Ligi Mistrzów – raz jako piłkarz Manchesteru United, raz Realu Madryt. Po transferze z Hiszpanii do Juventusu nadal często uderza z rzutów wolnych, ale ze skutecznością tych strzałów jest już zdecydowanie gorzej.
Ronaldinho – rzuty wolne na mistrzostwach świata
To właśnie jego strzały z rzutów wolnych miał podglądać młody Lionel Messi. Ronaldinho przyznał, że w szczytowym okresie kariery regularnie ćwiczył uderzenia na treningach – na każdym wykonywał po 50 powtórzeń. Kilkadziesiąt razy udało mu się zademonstrować umiejętności z treningów w czasie meczów i zaskoczyć bramkarza rywali.
– Wszystko opiera się na koncentracji – stwierdził Brazylijczyk, który w ten sposób strzelał gole nie tylko dla Barcelony, ale też dla Paris Saint-Germain, AC Milan czy Flamengo. Zwykle uderzał mocno podkręconą piłkę w górny róg bramki. Jedno z jego najsłynniejszych trafień z rzutu wolnego to jednak ćwierćfinał mistrzostw świata 2002 i gol w meczu z Anglią.
David Beckham – strzały i dośrodkowania
“Z kilkudziesięciu metrów trafiłby piłką nawet muchę siedzącą na poprzeczce” – to jedno z wielu określeń, które wychwalały precyzję strzałów Anglika. Potrafił omijać mur mocnymi uderzeniami prawą nogą. Zawdzięczał to żmudnym ćwiczeniom, trenował ten piłkarski element od dzieciństwa. Na liście jego skalpów są między innymi Liverpool, Barcelona, Chelsea czy Real Madryt: wszystkim strzelał gole z rzutów wolnych. Beckham straszył rywali nie tylko groźnymi uderzeniami. Rzut rożny, czy rzut wolny pośredni były dla niego okazją do dokładnych dośrodkowań, z których słynął na równi ze strzałami.
Juninho Pernambucano – groźny z każdej odległości
Pomocnik znany w Europie przede wszystkim z występów w Olympique Lyon uchodzi za jednego z najlepszych wykonawców rzutów wolnych w historii. Jego uderzenia były nie tylko precyzyjne, ale także niezwykle mocne. Strzelał gole z rzutów wolnych nawet 40 metrów od bramki, gdy bramkarze zupełnie nie spodziewali się groźnego uderzenia. Jaki był sekret strzałów Juninho?
– Najpierw zdecyduj, gdzie chcesz posłać piłkę. Nie spiesz się, pomyśl o tym, jak ustawieni są piłkarze w murze oraz bramkarz – radził swoim naśladowcom Brazylijczyk. Podkreślał też, że przy tego typu uderzeniach konieczne jest pełne skupienie oraz wytrzymałość psychiczna.